Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zīle aicina Barozu iestāties par ātru eiro ieviešanu Latvijā

Eiropas Parlamenta plenārsesijā, uzklausot Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja amatam atkārtoti izvirzīto Žozē Manuelu Barozu, deputāts Roberts Zīle (TB/LNNK) norādīja uz nepieciešamību Latvijā un citās jaunajās dalībvalstīs pēc iespējas ātrāk ieviest eiro.

«Vairākas Eiropas Savienības (ES) jaunās dalībvalstis, ieskaitot Baltijas valstis, jau pirms iestāšanās ES gadiem ilgi uzturēja fiksētu nacionālo valūtu kursu pret eiro. Tas ļāva ES finanšu sektoram investēt un labi pelnīt šajās valstīs. Taču pašlaik, krīzes laikā, saglabājot šo stingro valūtas kursu, šajās valstīs tiek sociāli dramatiski devalvēti iedzīvotāju ienākumi un notiek spekulatīvi uzbrukumi centrālo banku valūtas rezervēm. Un tas izmaksā dārgi gan Latvijas pilsoņiem, gan Eiropas Komisijai kā naudas aizdevējam,» sacījis Zīle.

«To, ka pastāv riski valūtas kursu stabilitātei Latvijā un citās valstīs, nesen atzīmēja arī «Moody's» kredītreitingu aģentūra, un tos iespējams novērst ar ātrāku eiro ieviešanu šajās valstīs,» skaidro Zīle. «Eiro ieviešana mazinātu šīs izmaksas un radītu stabilitāti, tāpēc EK priekšsēdētājam būtu apņēmīgāk jāizvirza mērķis panākt Māstrihtas kritēriju pārskatīšanu vai to elastīgāku piemērošanu. Saprotams, ka EK nevar pieņemt politisku lēmumu, taču tā var norādīt virzienu risinājumam, kas nāktu par labu visas ES ekonomikas stabilizēšanai.»

Deputāts jau vairākkārt norādījis ES institūciju amatpersonām, ka eiro zonas paplašināšana pašlaik nevar notikt, mehāniski piemērojot Māstrihtas kritērijus, jo inflācijas līmeņa kritērijs patlaban tiek izpildīts visās šajās valstīs, kamēr budžeta deficīta līmenis nav izpildāms nevienā jaunajā ES dalībvalstī, un puse no vecajām dalībvalstīm šobrīd to nespēj izpildīt. Tāpēc nepieciešama Māstrihtas kritēriju elastīgāka piemērošana.

Trešdien notiks Eiropas Parlamenta balsojums par Žozē Manuela Barozu iecelšanu amatā uz EK nākamo pilnvaru termiņu.