Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Medvedevs: Krieviju pārvalda korumpēti ierēdņi

Prezidents Dmitrijs Medvedevs otrdien atzina, ka Krieviju pārvalda korumpēti ierēdņi, bet daudzi biznesmeņi neko nedara un pārtiek no izejvielu pārdošanas.

Runādams Krievijas ekspertu Valdaja diskusiju grupā, Medvedevs teica, ka viņa valsts ir «ceļā uz nekurieni», paļaujoties uz naftas, gāzes un metālu eksportu, un nevar izvairīties no akūtās nepieciešamības veikt ekonomiskās un sociālās reformas.

Lielāko daļu Krievijas eksporta un valsts ieņēmumu veido dabas bagātības. Krasais izejvielu cenu kritums pasaules tirgū, sākoties finanšu krīzei, ir devis smagu triecienu Krievijas ekonomikai, atklājot, cik tajā ir maz dažādības.

Nākamā gada maijā Medvedevs būs nonācis sava četru gadu prezidentūras termiņa viduspunktā. Kritiķi sūdzas, ka viņa runas par reformām un modernizāciju neapstiprina darbi. Dažās jomās, piemēram, korupcijā, biznesmeņi uzskata, ka situācija ir pasliktinājusies.

Divarpus stundas ilgajās pusdienās kopā ar Valdaja grupu luksusa tirdzniecības centrā Sarkanajā laukumā Medvedevs veltīja visasākos vārdus korupcijai amatpersonu vidū.

«Krieviju vada korumpēti ierēdņi. Viņiem pieder īstā vara Krievijā,» viņš teica.

«Korupcijai ir sistēmisks raksturs, dziļas vēsturiskās saknes,» viņš piebilda. «Mums tā jāizskauž. Cīņa nav viegla, taču tā jāturpina.«

Daži klātesošie teica, ka tie ir eksplozīvi izteikumi no cilvēka, kuru parasti uzskata par jaunāko partneri prezidenta un premjerministra Vladimira Putina valdošajā «tandēmā».

Putins izraudzījās Medvedevu par savu pēcteci Kremlī, taču Maskavā analītiķu vairākums ir vienisprātis, ka galvenos lēmumus joprojām pieņem Putins.

«Tas ir absolūti pārsteidzoši un var izraisīt daudzu cilvēku sašutumu,» Medvedeva izteikumus komentēja Frīdriha Ēberta fonda vadītājs Maskavā Reinhards Krumms.

«Taču es šaubos, vai viņš spēs izdarīt kaut ko. Viņš man atgādina Mihailu Gorbačovu, kurš sāka runāt par reformu nepieciešamību, taču nespēja tās īstenot.«

Medvedevs arī asi kritizēja vairākus valsts ietekmīgākos oligarhus miljardierus. Daudzi biznesmeņi Krievijā «neko citu nedara, kā vien pārdod izejvielas», viņš teica un piebilda: «Mums jāmaina biznesa modelis, biznesa mentalitāte.«

Padomju Savienības sabrukums 1991.gadā radīja jaunu miljardieru paaudzi, kuri iedzīvojās, pārņemot ārkārtīgi ienesīgos valsts īpašumus, lielākoties naftas un tērauda sektorā.

Taču finanšu krīze ir vājinājusi viņu ietekmi ekonomikā un atklājusi, ka daudzi oligarhi dzīvo no peļņas, ko dod ieguves rūpniecība, un aizņemas lielas summas, lai paplašinātu savas impērijas, iegādājoties jaunus uzņēmumus.

Ārvalstu kredītu plūsmas pēkšņā apstāšanās pagājušajā gadā deva smagu triecienu dziļāk parādos iegrimušajiem oligarhiem un padarīja viņus neaizsargātākus pret valsts mēģinājumiem daļēji atgūt savus īpašumus.

Krievijas sabiedriskajā domā valda ļoti negatīva attieksme pret oligarhiem, un tāpēc pasākumi pret viņiem ir populāri.

Medvedeva galvenais padomnieks ekonomikas jautājumos Arkādijs Dvorkovičs nedēļas nogalē izteicās, ka vienkāršie cilvēki pārdzīvos krīzi, bet oligarhiem tas neizdosies.

Taču Krievijas eksperti izteica šaubas, vai Medvedeva aizvien asākajiem izteikumiem par korupciju un reformām sekos atbilstoši darbi pirms viņa pilnvaru termiņa beigām 2012.gadā.

Hārvarda universitātes pētnieks Timotijs Koltons uzskata, ka Medvedevs centīsies pildīt savu solījumus.

Korupcija kopš 2000.gada patiesībā ir izplatījusies vēl plašāk, liecina «Transparency International» dati, un Krievija ierindojas kaut kur caurskatāmo valstu saraksta beigās.