Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dzīves līmenis kritīsies, tomēr Latvija nebūšot nabadzīgākā ES valsts

Nākamgad ekonomiskās krīzes dēļ dzīves līmenis Latvijā kritīsies, taču tas nekļūs zemāks par dzīves līmeni Bulgārijā un Rumānijā, aģentūrai BNS atzina banku analītiķi.

«Swedbank» Latvijā vecākais ekonomists Dainis Stikuts aģentūrai BNS norādīja, ka dzīves līmeni var mērīt objektīvi un subjektīvi. Objektīvi tie ir konkrēti skaitļi, piemēram, iekšzemes kopprodukts (IKP) uz iedzīvotāju, atbilstoši kuram nākamgad dzīves līmenis Latvijā varētu samazināties līdz 2006. gada līmenim.

«Tomēr diez vai Latvija varētu kļūt par nabadzīgāko Eiropas Savienības (ES) valsti, paliek vēl Rumānija un Bulgārija, kuras ir vēl nabadzīgākas un ir tālu no ES vidējā līmeņa,» sacīja Stikuts. Viņš arī piebilda, ka pašlaik ir grūti spriest, kad Latvija sasniegs vidējo ES līmeni pēc IKP uz vienu iedzīvotāju, bet noteikti var teikt, ka iepriekšējos gados valsts netika vadīta pa ilglaicīgi uzturamu attīstības ceļu. Tādēļ ekonomiskas recesija šogad ir tik dziļa.

«Savukārt subjektīvi skatoties, vai mēs 2006. gadā dzīvojām slikti? Domāju, 2006. gadā mūsu dzīves līmenis bija ļoti labs. Viss ir atkarīgs no saprašanas par to, kas ir nepieciešams labai dzīves kvalitātei, proti, būt paēdušam, apģērbtam un zem pajumtes. Tomēr ļoti būtiska atšķirība no 2006. gada šogad ir bezdarbs un daudziem, kas strādā, arī mazāki ienākumi. Tieši tas samazinās dzīves kvalitāti, jo daudzi izdevumi ir tādi, no kuriem nevar atteikties, piemēram, apkure ziemas laikā,» pastāstīja Stikuts.

SEB bankas galvenais ekonomists Andris Vilks aģentūrai BNS minēja, ka IKP Latvijā nākamgad būs lielāks nekā 2006. gadā, bet ir daudzi rādītāji, kuri «nobrauks» vēl zemāk, viens no tiem būs nodarbinātība, bezdarbs.

«Daļai dzīves līmenis tiešām «atkritīs» par pāris gadiem atpakaļ. Kritums pirktspējā būs zemāks, taču ne zemāk par Bulgārijas, Rumānijas līmeni. Paskatīsimies, kā mums ies ar budžetu. Ja atradīsim risinājumu, ekonomika atgūsies un kritums nebūs tik jūtams. Ja ne, izmisums un krīze padziļināsies un mēs varam atkrist attīstībā vēl par pāris gadiem atpakaļ,» paskaidroja Vilks.

Viņš arī piebilda, ka tagad ir pāragri runāt par ES vidējā dzīves līmeņa noķeršanu, jo ir pārāk neskaidri apstākļi prognozēšanai.

Jau vēstīts: Finanšu ministrija prognozē, ka Latvijā nākamgad IKP būs 11,916 miljardi latu, kas ir nedaudz vairāk nekā 2006. gadā, kad IKP bija 11,2 miljardi latu.

Latvijas ekonomika pēdējā gada laikā piedzīvo strauju lejupslīdi, un, lai arī labajos gados Latvijas IKP gadā vidēji pieauga par 10%, šogad prognozes liecina, ka Latvijas tautsaimniecība kopumā saruks par apmēram 20%.