Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Prognozē depozītu apjoma samazināšanos Latvijas bankās

Tuvākā gada laikā gaidāma depozītu apjoma samazināšanās Latvijas bankās, liecina biznesa informācijas portāla «Nozare.lv» aptauja.

«Swedbank» Investīciju produktu daļas vadītāja Kristīne Mūrmane norāda, ka privātpersonu ienākumu samazinājums ierobežo iespēju uzkrāt naudu depozītos. Bezdarbam ieilgstot, pamazām izsīks arī saņemamie pabalsti no valsts, un iedzīvotāji būs spiesti pamazām «noēst» savus depozītus. Tāpat arī pieaugošais parāda atmaksas relatīvais slogs mazinās depozītu uzkrājumus.

Eksperte kā vēl vienu negatīvu faktoru min emigrāciju, kurai pieaugot varētu aizplūst arī depozīti.

«Ļoti nozīmīgs faktors ir iedzīvotāju uzticība banku sektoram un ekonomikai. Šogad tā bija ļoti svārstīga. Latvijas Banka ir aplēsusi, ka iedzīvotājiem ir lieli skaidras ārvalstu valūtas uzkrājumi, kas būtiski var iespaidot jebkādas prognozes. Ja latam saglabājas augstas procentu likmes, tad iedzīvotāji tekošajiem tēriņiem varētu izmantot tieši šos uzkrājumus, bet termiņdepozītus bankās varētu neaiztikt,» prognozē Mūrmane.

«Danske bankas» Finanšu tirgus nodaļas vadītājs Mārtiņš Strazds norāda, ka depozītu tirgus attīstību varētu ietekmēt vairāki faktori - viens no tādiem ir iespējamā ienākumu nodokļa ietekme. Ļoti ticams, ka, pieņemot noteikumus par depozītu ienesīguma aplikšanu ar ienākumu nodokli, samazināsies Latvijas bankās noguldīto depozītu apjomu. Samazinājums varētu skart gan rezidentu, gan nerezidentu noguldījumus.

Depozītu tirgus attīstību ietekmēs arī divas pretējas tendences - negatīvu iespaidu atstās iedzīvotājiem pieejamo brīvo resursu samazināšanās, bet pozitīvi ietekmēs izpratnes veidošanās lielā sabiedrības daļā par uzkrājuma kā «drošības spilvena» nepieciešamību. Šī iemesla dēļ lielākā daļa cilvēku turpinās samazināt patēriņu, lai novirzītu līdzekļus uzkrājumam. Tomēr depozītu pieaugums nenotiks, ja iedzīvotāju ienākumi turpinās samazināties.

«Latvijas Hipotēku un zemes bankas» Norēķinu departamenta vecākā projektu vadītāja Sandra Kurpniece atzīst, ka pašreizējā brīdī vēl grūti prognozēt depozītu tirgus attīstību turpmākajiem 12 mēnešiem. Analizējot līdzšinējos nozares rādītājus, redzams, ka kopējais noguldījumu apjoms nozarē samazinās jau kopš 2008.gada trešā ceturkšņa, taču līdz šim samazinājuma iemesls ir bijis nerezidentu noguldījumu un rezidentu pieprasījuma noguldījumu apjomu samazināšanās. Rezidentu depozītu apjoms līdz šim ir saglabājis pieaugošu tendenci, kalendārā gada izteiksmē pieaugot par 7,72% un kopš 2009.gada sākuma pieaugot par 2,87%.

Pēdējos mēnešus gan ir vērojams neliels samazinājums, taču neliels apjomu kritums jau vēsturiski notiek katru gadu vasaras vidū, tāpēc to vēl nevar uzskatīt par tendenci.

Pašreiz «Latvijas Hipotēku un zemes banka» neprognozē būtisku rezidentu termiņnoguldījumu apjoma samazināšanos.

«Viennozīmīgi termiņnoguldījumu apjoma pieaugums ne tuvu nebūs iepriekšējo gadu līmenī. Prognozējam, ka nozarē kopumā pieaugums nepārsniegs 2%,» sacīja Kurpniece.

«SEB bankas» Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Agnese Strazda norāda, ka šā gada septiņos mēnešos salīdzinājumā ar gada sākumu noguldījumu apjoms samazinājies par 6,6%. Ņemot vērā faktu, ka noguldījumu apjomu veido gan termiņdepozīti, gan pieprasījumu depozīti, gan arī naudas apjomi cilvēku norēķinu kontos, šis samazinājums automātiski nenozīmē to, ka samazinās termiņnoguldījumu apjoms. Patlaban pamatotāka šķiet versija, ka, samazinoties ienākumiem, samazinās atlikumi cilvēku norēķinu kontos, savukārt papildu spiedienu uz depozītu apjomiem rada arī nepieciešamība pildīt iepriekš uzņemtās saistības, kas veidotas uz iepriekšējā ienākuma bāzes.

Vēsturiski depozīts ir bijis pieprasītākais ieguldījumu veids, līdzīga tendence noteikti prognozējama arī tuvākajā nākotnē.

Augustā veiktais «SEB bankas» pētījums liecina, ka 30% aptaujāto kā priekšnoteikumu uzkrājumu veidošanai min garantēto peļņu, un šo nosacījumu nodrošina ieguldījumi depozītā. Turklāt 80% no visiem aptaujātajiem norāda, ka viņi būtu gatavi veidot uzkrājumus, un 55% no potenciālajiem krājējiem priekšroku dod tradicionālajiem depozītiem ar garantētu peļņu.