Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tautas kalpiem atalgojumu 2010.gadā plānots saglabāt pašreizējā līmenī

Tautas kalpu atalgojums 2010.gadā būs šā gada līmenī, turpretī lielus papildu izdevumus parlamentam nākamgad radīs NATO Parlamentārās asamblejas sesijas rīkošana un pabalsti deputātiem, kurus neievēlēs 10.Saeimā.

To aģentūrai BNS apstiprināja Saeimas Saimnieciskās komisijas priekšsēdētājs Vilnis Edvīns Bresis (Zaļo un zemnieku savienība, ZZS).

Iepriekš Finanšu ministrijas (FM) iesniegtā budžeta prognoze valdībā paredzēja, ka Saeimas vajadzībām tiks atvēlēti teju 15,6 miljoni latu, Saeimas Kancelejas sagatavotais projekts paredzēja gandrīz 14,3 miljonus latu. Tomēr Bresis paskaidroja, ka deputāti sliecas nākamgad nepaaugstināt līdzšinējo darba samaksu, kas prognozēto algu fondu samazina par vēl 1,3 miljoniem latu.

Līdz ar to aģentūras BNS aprēķini liecina, ka nākamgad Saeimai būs nepieciešami 12,9 miljoni latu jeb par aptuveni 300 tūkstošiem latu vairāk nekā šogad.

Bresis pastāstīja, ka noteiktajā termiņā pēc komisijas sēdes, kurā pirmo reizi skatīts parlamenta budžeta projekts, savus priekšlikumus par iespējamām izmaiņām tajā iesniedzis tikai viņš. Līdz ar to komisija izskatīšanai prezidijā projektu nodevusi teju gluži tādu pašu, kā saņēmusi no Saeimas Kancelejas, vien pievienojot ierosinājumu saglabāt deputātu atalgojumu tādā pašā līmenī, kā tas ir patlaban.

Deputāts arī klāstīja, ka Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS) viņu informējis par pārrunām ar frakciju vadītājiem un līdz ar to, domājams, priekšlikums guvis atbalstu.

Bresis gan neminēja, vai varētu būt runa par atkārtotu tautas kalpu algu samazināšanu.

Saeimas Kārtības rullis paredz tautas priekšstāvjiem atalgojumu ik gadu pārrēķināt, ņemot vērā iepriekšējā gada vidējo atalgojumu sabiedriskajā sektorā un piemērojot tam koeficientu 3,2. Darba samaksa un piemaksas jaunajā apmērā būtu jānosaka ik gadu no 1.aprīļa.

Tautas kalpi jau pērn lēma iesaldēt savu atalgojumu jeb aprēķinā neaktualizēt vidējā atalgojuma apmēru, un šogad jau vairākkārt parlaments atbalstījis deputātu darba samaksas samazināšanu. Līdz ar to patlaban amatalga deputātiem ir par piekto daļu mazāka salīdzinājumā ar 2008.gadu - 986 lati iepriekšējo 1232 latu vietā.

Tomēr visi šie samazinājumi noteikti Kārtības ruļļa pārejas noteikumos un būtu spēkā vien līdz gada nogalei.

Ja 2010.gadā tautas kalpu ieņēmumi būtu saskaņā ar Kārtības rullī noteikto, parlamenta budžetam tas izmaksātu aptuveni 4,38 miljonus latu, kas ir par 44% vairāk, nekā tiek prognozēts par šo gadu, lai arī samazināta darba samaksa ir nepilnu gadu.

Bresis norādīja, ka līdz ar šādu lēmumu atalgojuma fonds tiek samazināts par 1,3 miljoniem latu, nekā tas būtu, ja ievērotu likumā paredzēto.

Tautas kalps arī uzsvēra, ka, neņemot vērā NATO Parlamentārās asamblejas sesijas organizēšanas izmaksas, Saeimas izdevumi nākamgad samazināsies par aptuveni 6%.

Jau vēstīts, ka, Saeimas Kanceleja septembra sākumā izstrādāja budžeta projektu 2010.gadam, kas paredzēja nākamajā gadā parlamenta vajadzībām atvēlēt vairāk nekā 14,3 miljonus latu. Tas ir par teju 1,6 miljoniem latu jeb 13% vairāk, nekā šogad plānots izmantot.

Kancelejas pārstāvji iepriekš paskaidroja, ka izdevumu pieaugums 2010.gadā pamatojams ar paredzēto NATO Parlamentārās asamblejas sesijas rīkošanu, kas jau pēc pasākumu programmas samazināšanas varētu izmaksāt aptuveni 1,3 miljonus latu, un arī pabalstu izmaksu tiem tautas kalpiem, kuri pēc nākamruden gaidāmajām vēlēšanām jaunajā sasaukumā nebūs iekļuvuši.

Tā kā šo skaitu prognozēt īsti nevar, projekta izstrādē kancelejas pārstāvji iekļāvuši vidējo aprēķinu, cik tautas kalpi ir nomainījušies 7., 8. un 9.Saeimā, - vidēji pēc katrām vēlēšanām darbu beiguši 63 deputāti. Līdz ar to kompensāciju apmērs varētu pat pārsniegt 388 tūkstošus latu.

Parlamenta darbības nodrošināšanai sākotnēji tika aprēķināti gandrīz 13 miljoni latu, bet līdz ar deputātu atalgojuma samazināšanu budžets nokritīs zem 12 miljoniem latu.

Ziņots arī, ka Saeima šogad jau vairākkārt ir lēmusi par dažādiem izdevumu samazinājumiem, ne tikai par 20% samazinot deputātu amatalgu, bet reducējot arī piemaksas par darbu komisijās un apakškomisijās, kā arī samazinot izdevumu kompensācijas.

Lai vēl vairāk ierobežotu izdevumus, frakciju vadītāji no 1.jūlija atteikušies arī no dienesta automašīnu piešķiršanas Saeimas komisiju vadītājiem, un septembra vidū Saeima no darba atbrīvoja 42 kancelejas darbiniekus.

Kopējais Saeimas budžeta samazinājums 2009.gada budžeta grozījumos ir 2 800 532 lati.