Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dienvidu tilta būvniecībā šķērdēta nauda, RD, iespējams, tiesāsies

Arī zvērināti advokāti un ekonomikas eksperti uzskata, ka Dienvidu tilta izmaksas augušas nepamatoti un iespējams rosinās Rīgas domei lemt par zaudējumu piedziņu. Tā šovakar, atsaucoties uz neoficiāliem avotiem,  svētdienas vakarā vēsta Latvijas Televīzijas raidījums «De facto». 

Raidījuma  rīcībā esošā drošā, bet neoficiālā informācija liecina, ka ekspertu secinājumi daudziem tilta tapšanā iesaistītajiem nebūs patīkami. Proti, būvniecības finansēšanas sadārdzinājumā arī zvērināti advokāti un ekonomisti līdzīgi kā iepriekš revīzijā Valsts kontrole saskatījuši vairākus konkrētus pārkāpumus. Taču vai zaudējumi arī aplēsti vairāku desmitu miljonu latu apmērā, nav zināms. Iepriekš Valsts kontrole secināja, ka Dienvidu tilta celšanā izšķērdēti vairāk nekā 27 miljoni latu.

Rīgas domē raidījuma veidotājiem gan nav izdevies iepazīties ar atzinuma rezultātiem. Sabiedrisko attiecību nodaļā apgalvoja, ka ekspertu atzinums nemaz nav saņemts. Savukārt domes Juridiskās pārvaldes vadītājs Jānis Liepiņš sarunai laiku neatrada.

Par pārbaudē konstatēto komentārus nesniedz arī tās veicēji. Advokāts Ivars Grunte «De facto» vien sacīja, ka atzinums ir gatavs un tas jau nonācis domē. Savukārt secinājumi kā vienmēr vienai sabiedrības daļai patikšot, citai noteikti ne. Bez advokātu biroja darbiniekiem, atzinuma tapšanā bija iesaistīts arī ekonomists Uldis Osis. Taču arī viņš secināto pagaidām slēpj. 

No raidījuma rīcībā esošās informācijas noprotams, ka domes amatpersonas jau kādu brīdi ir lietas kursā par ekspertu secinājumiem. Vienīgi oficiālā ziņojuma versija aizkavējusies, jo ekspertiem lūgts precizēt vairākas lietas. Raidījums pieļauj, ka ar atzinumu saistīto slepenību var izskaidrot ar pārbaudē konstatēto un vēlmi pirms informācijas publiskošanas to juridiski pamatot pēc iespējas spēcīgāk. Arī Rīgas mērs Nils Ušakovs intervijā neizslēdza iespēju, ka dome varētu vērsties tiesā, lai zaudējumus piedzīt.

«Protams, Rīgas Dome ir gatava ar visām metodēm cīnīties par to, lai palīdzētu savam budžetam.«” De facto sacīja Ušakovs. Viņš arī, atbildot, vai tas nozīmē, ka dome gatava tiesāties, norādīja, ka: «visas metodes, kas ir pieļaujamas un kas var palīdzēt sasniegt mērķi, tiks izmantotas.»

Rīgas domei savs lēmums par turpmāko rīcību jāpieņem pavisam drīz - līdz oktobra sākumam – tad domei jāatbild Valsts kontrolei, kā novērsti revīzijā konstatētie pārkāpumi. Līdz šim neviena amatpersona pie atbildības par Dienvidu tilta izmaksām gan nav saukta, lai gan Valsts kontroliere Inguna Sudraba savulaik norādīja, ka runa būtu ne tikai par civiltiesisku vai politisku, bet pat kriminālatbildību.

Pēc valsts kontroles materiāliem, kriminālprocesu aprīlī sāka ekonomikas policija. Kriminālprocess uzsākts par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā. Policijas pārstāvji «De facto» sacījuši, ka pagaidām šajā kriminālprocesā nekā jauna neesot, nav arī ziņu, ka kādai amatpersonai būtu piemērots kāds statuss.