Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgā draud izslēgt luksoforus un netīrīt ielas

Ja Rīgas domes Satiksmes departamentam nākamā gada budžetā netiks piešķirta prasītā pašvaldības dotācija — aptuveni 11 miljoni latu, galvaspilsētā vajadzēs izslēgt daļu luksoforu un atteikties no vairāku maģistrālo ielu tīrīšanas ziemā.

To šodien Satiksmes un transporta lietu komitejas deputātiem paziņoja departamenta direktors Edgars Strods.

Satiksmes departaments izskatīšanai komitejā iesniedza nākamā gada budžeta projektu. Strods informēja, ka departaments 2010. gada budžetā lūdz piešķirt 12,17 miljonus latu, kā pašvaldības dotācija nepieciešami 10,98 miljoni latu, savukārt departaments kā pašu ieņēmumus no maksas pakalpojumiem plāno nākamgad iegūt 1,2 miljonus latu.

Departamenta direktors atzina, ka viņa vadītā iestāde neesot iekļāvusies kontrolskaitļos, ko noteicis Finanšu departaments — sagatavotais budžets esot aptuveni par trim miljoniem latu lielāks.

Strods skaidroja: Finanšu departaments noteica, ka budžets jāveido 2004. gada līmenī. Tomēr kopš tā laika transportbūvju izmaksas pieaugušas divas reizes, departamenta apsaimniekotā ielu platība pieaugusi par 230 000 kvadrātmetru, tāpat pieaugusi tiltu platība, ievērojami paaugstinājušās luksoforu un ceļazīmju uzturēšanas izmaksas, kā arī jāuztur Vecrīgas ielas, kuras agrāk tika finansētas no iebraukšanas maksas.

«Lai Satiksmes departaments varētu pilnībā veikt visus darbus nepieciešamajā apjomā, būtu vajadzīgi 30 miljoni latu, lai veiktu visas funkcijas samazinātā apmērā — 20 miljoni latu,» norādīja Strods.

Pēc departamenta direktora teiktā, par šiem 12,17 miljoniem latu ne visu varēs izdarīt, tomēr tikšot nodrošināta vismaz ritmiska sabiedriskā transporta kustība. Pilsētas centrā sabiedriskā transporta pieturvietas tiks tīrītas katru otro dienu, bet ārpus centra — vēl retāk. Sniegs no ielām netiks izvests, tāpat netiks uzturēti veloceliņi.

«Ja finansējums tiks vēl vairāk samazināts, ziemas ielu uzturēšanas darbi vairs nevarēs notikt dežūrrežīmā un sabiedriskā transporta kustība būs apdraudēta,» teica Strods.

Tāpat finansējuma samazināšanas gadījumā būs jāatsakās no vairāku maģistrālo ielu uzturēšanas ziemā, kā arī «jāizbeidz izlikties, ka uzturam rajonu nozīmes ielas».

Satiksmes departamenta direktors arī brīdināja, ka finansējuma nepiešķiršanas gadījumā būs jāizslēdz aptuveni 180 no 313 pilsētas luksoforiem. «Deputātiem būs jālemj, kurus luksoforus izslēgt,» domniekus baidīja Edgars Strods.

«Ja to pieļausim, pilsētnieki mūs nomētās ar mēsliem,» norādīja partijas «Pilsoniskā savienība» (PS) deputāts Jānis Mārtiņš Skuja.

Satiksmes un transporta lietu komitejas deputāti šodien atbalstīja departamenta sagatavoto budžeta projektu. Tika akceptēts arī deputātes Irinas Vinnikas (LC/LPP) priekšlikums veikt nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, lai pašvaldība uz laiku varētu samazināt noteiktos darbu apjomus.

Satiksmes departaments ir sagatavojis 2010. gada budžeta projektu astoņām pamatbudžeta programmām, tostarp ieviesta jauna programma — «Pilsētas lietus ūdens kanalizācijas sistēmas maģistrālo kolektoru un sūkņu staciju uzturēšana».

Satiksmes departamenta darbības nodrošināšanai 2010. gadā vajadzīgi 1,2 miljoni latu, tostarp 965 516 lati atlīdzībai. Salīdzinot ar pārrēķināto 2009. gada budžetu, departamenta darbības nodrošināšanai līdzekļi tiek samazināti par 279 703 latiem, tostarp atlīdzībai par 209 559 latiem jeb procentuāli par 18,8% un 17,8%.

Programmas «Satiksmes transportbūvju speciālās pārbaudes, infrastruktūras objektu pārvērtēšana un citi pakalpojumi» darbības nodrošināšanai nepieciešamais finansējums 2010. gadam, salīdzinot ar 2009. gadu, samazināts par 9283 latiem jeb 18,8% un paredzēts 40 000 latu liels. Programmas gaitā plānots veikt speciālās pārbaudes sešos objektos.

Pilsētas maģistrālo un rajonu nozīmes ielu uzturēšanai 2010. gadā līdzekļu apjoms, salīdzinot ar pārrēķināto 2009. gada līmeni, samazināts par 539 471 latu jeb 7,1%, līdz ar to plānots 7,05 miljonu latu liels. Ņemot vērā budžeta iespējas, tiek samazināts finansējums par 60% no faktiski nepieciešamā finansējuma apjoma, kas vajadzīgs, lai nodrošinātu pilnvērtīgu objektu ikdienas uzturēšanu atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem dokumentiem, norāda departaments.

Budžeta projektā plānotais finansējums nodrošinās maģistrālo ielu ziemas uzturēšanu, samazinot līgumā noteiktās uzturēšanas darbu prasības, maģistrālo ielu satiksmei bīstamo bedrīšu remontu, maģistrālo ielu vasaras uzturēšanu, samazinot līgumā noteiktās uzturēšanas darbu prasības un rajona nozīmes ielu brauktuves avārijas bedrīšu remontu minimālā apjomā.

Kā norāda departaments, budžeta projektā plānotais finansējums neļaus veikt maģistrālo ielu zaļo zonu uzturēšanu — zāles pļaušanu un atkritumu savākšanu, caurteku uzturēšanu, jauno koku laistīšanu, ielu brauktuvju mazgāšanu, sniega izvešanu, pilsētas robežzīmju uzturēšanu, kā arī gandrīz neļaus veikt rajona nozīmes ielu uzturēšanu, izņemot radušos avārijas situāciju novēršanu.

Pilsētas tiltu, satiksmes pārvadu, gājēju tuneļu, nostiprināto krastmalu un metāla barjeru uzturēšanai 2010. gadā līdzekļu apjoms samazināts par 183 529 latiem jeb 11,5%, sasniedzot 1,4 miljonus latu. Ņemot vērā budžeta iespējas, tiks samazināts finansējums par 41% no faktiski vajadzīgā finansējuma apjoma.

Ar plānoto finansējumu tiks veikti tikai avārijas darbi, neveicot plānotos ikdienas uzturēšanas darbus, netiks veikta tiltu un krastmalu apsekošana un tiltu un satiksmes pārvadu balsttīklu apkope. Tiks likvidēts avārijas dienests vasaras sezonā. Netiks koptas zemtiltu teritorijas, zaļās zonas, un vasarā nestrādās sētnieki uz tiltiem. Ūdens novades sistēmu tīrīšana tiks veikta tikai avārijas gadījumos.

Pilsētas satiksmes luksoforu un ceļa zīmju uzturēšanai nākamgad paredzēts viens miljons latu. Noslēgto līgumu dēļ programmas darbības nodrošināšanai 2010. gadā līdzekļu apjoms palielināts par 11 latiem. Programmas darbības nodrošināšanai finansējums tiks samazināts par 16% no luksoforu un ceļa zīmju pilnvērtīgai uzturēšanai nepieciešamā finanšu līdzekļu apjoma. Ar plānoto finansējumu tiks veikta bojājumu novēršana, patērētās elektroenerģijas apmaksa, luksoforu vadības centra uzturēšana un avāriju seku likvidēšana. Finanšu līdzekļu samazinājums tiek panākts, samazinot tehniskās apkopes darbu apjomus pie palielināta uzturamo objektu skaita.

Rīgas pilsētas ielu seguma periodiskai atjaunošanai paredzētie izdevumi tiks saglabāti 2009. gada līmenī — 10 000 latu.

Pilsētas ceļa horizontālā apzīmējuma uzturēšanai nākamgad paredzēts izlietot 520 000 latu. Programmas darbības nodrošināšanai 2010. gadā līdzekļu apjoms, lai nodrošinātu satiksmes organizācijas tehnisko līdzekļu uzturēšanu lietošanas kārtībā, palielināts par 37 463 latiem jeb 7,8%.

Pilsētas lietus ūdens kanalizācijas sistēmas maģistrālo kolektoru un sūkņu staciju uzturēšanai paredzēti 928 710 lati. Atklāta konkursa rezultātā tiks noslēgts līgums laika periodam no 2010. gada līdz 2014. gadam. Ņemot vērā budžeta iespējas, tiek samazināts finansējums par 60% no faktiski nepieciešamā finansējuma apjoma, kas vajadzīgs, lai nodrošinātu pilnvērtīgu objektu ikdienas uzturēšanu atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem dokumentiem.

Sagatavots budžeta projekts arī par trijām Rīgas domes Finanšu departamenta pārraudzībā esošajām programmām, kuru resursi izdevumu segšanai atrodas Finanšu departamenta grāmatvedības kontos un pasūtītājs ir Satiksmes departaments, — «Mērķdotācija pašvaldības autoceļiem un ielām», «Mērķdotācija pasažieru regulārajiem pārvadājumiem» un «Tuneļu uzturēšanas un ekspluatācijas programma» — kopsummā par 11,87 miljoniem latu.

Kā mērķdotācija pašvaldības autoceļiem un ielām paredzēti 5,06 miljoni latu. Izdevumu daļa programmā palielināta par vēl 5,16 miljoniem latu, kas ir 2008. gada līdzekļu atlikums.

Programma «Mērķdotācija pasažieru regulārajiem pārvadājumiem» sagatavota atbilstoši 2010. gada ieņēmumu prognozei — 1,56 miljoniem latu.

Tuneļu uzturēšanas un ekspluatācijas programmā tiks nodrošināta četru tuneļu — tuneļa pie VEF, 13. janvāra ielas tuneļa, tuneļa pie centrālās dzelzceļa stacijas, Gogoļa ielas tuneļa — daļēja uzturēšana. Ieņēmumi no tirdzniecības vietu nomas 2010. gadā, salīdzinot ar 2009. gadu, samazināsies par 2700 latiem saistībā ar iznomāto tirdzniecības vietu skaita samazināšanos, līdz ar to resursi izdevumu segšanai ir 75 044 lati, papildu tam izdevumu daļa programmā palielināta par 12 643 latiem, kas ir 2008. gada līdzekļu atlikums.

Galīgais lēmums par departamenta budžetu būs jāpieņem domes sēdē.