Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Garantēto minimālo ienākumu līmeni palielina līdz 40 latiem

Lai   minimāli   nodrošinātu  iedzīvotājus  ar  iztikas  līdzekļiem  krīzes situācijā,  no  šā  gada  1.oktobra garantēto minimālo ienākumu (GMI) līmeni paaugstinās no 37 latiem uz 40 latiem mēnesī pieaugušajiem un līdz 45 latiem bērniem, portālu «Apollo» informēja Labklājības ministrijā.

Saskaņā  ar  grozījumiem  Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā turpmāk, novērtējot ģimenes ienākumus, ņems vērā ģimenes valsts pabalstu un samazinās  ienākumos  neskaitāmo  summu  no vecāku pabalsta. Tas nozīmē, ka neņems  vērā pirmos 50 latus no vecāku pabalsta iepriekšējo 100 latu vietā.

Lai pašvaldības varētu nodrošināt pieaugošās iedzīvotāju vajadzības pēc GMI un  dzīvokļa  pabalsta,  valsts  palīdzēs  ar līdzfinansējumu 50% apmērā no pašvaldības  izmaksātajiem  līdzekļiem  GMI  pabalstam.  Šogad  šim  mērķim nepieciešami  1,09 milj. latu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Laika periodam  no  2010.  līdz  2012.gadam nepieciešami 4,7 milj. lati no valsts pamatbudžeta līdzekļiem.

Pēc  Labklājības  ministrijas  prognozēm  2009.gadā  trūcīgo cilvēku skaits varētu  sasniegt  144,3 tūkstošus cilvēkus jeb 6,4% no iedzīvotāju skaita. GMI pabalsta   saņēmēju  skaits  šogad  –  57,7  tūkstoši  cilvēku  jeb  2,5%  no iedzīvotāju   skaita.   Savukārt  nākamajā gadā  atbilstību  trūcīgas  personas statusam varētu noteikt aptuveni 200 tūkst. cilvēku jeb 8,8% no iedzīvotāju skaita. Iespējamais GMI pabalsta saņēmēju skaits varētu sasniegt 100 tūkst. cilvēku (4,4% no iedzīvotāju skaita).

Persona  tiek atzīta par trūcīgu, ja tās ienākumi nepārsniedz 50% no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas. No 2009.gada 1.janvāra minimālā alga ir 180 lati mēnesī.

Lai  saņemtu  GMI  pabalstu, darbspējīgam pabalsta pieprasītājam ir jāslēdz vienošanās par sadarbību ar pašvaldības sociālo dienestu. Vienošanās mērķis ir  veicināt darbspējīgo iedzīvotāju motivāciju meklēt iespēju iesaistīties darba  tirgū  un iespēju robežās atrast izdevību nopelnīt minimālos iztikas līdzekļus  pašiem  (piemēram,  iesaistoties pašvaldības organizētajos darba prakses  pasākumos  ar  100  latu  stipendiju),  tādējādi  izkļūstot no GMI pabalsta saņēmēju loka.