Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

UNESCO vadītāja amatā ievēlēta Bulgārijas kandidāte

ANO kultūras un izglītības aģentūras (UNESCO) ģenerālsekretāra amatā otrdien ievēlēta bijusī Bulgārijas ārlietu ministre Irina Bokova, kas pārspējusi iepriekš par vadošo kandidātu uzskatīto Ēģiptes kultūras ministru Faruku Hosni.

Hosni, kurš vēl pagājušajā gadā sacīja, ka ir gatavs dedzināt savas valsts bibliotēkās atrodamās Izraēlas grāmatas, kandidatūra izraisīja politisku vētru, izskanot apsūdzībām antisemītismā un pārmetumiem par preses cenzūru Ēģiptē.

Bokova UNESCO direktoru padomē balsojumā uzvarēja pēc piecām balsojuma kārtām, pēdējā no kurām tika izslēgts galvenais konkurents Hosni.

UNESCO direktoru padomes izvēlētais kandidāts vēl jāapstiprina visu UNESCO dalībvalstu kopsapulcei, kas notiks no šā gada 6.oktobra līdz 23.oktobrim

Kopš 1999.gada UNESCO vadījis Koičiro Macura no Japānas, un viņa termiņš ģenerāldirektora amatā beidzas šā gada novembrī. Savas darbības laikā Koičiro Macura uzsāka vairākas būtiskas reformas UNESCO darbībā, kā arī ievērojami paplašināja UNESCO Kultūras programmu darbību, īpašu uzmanību pievēršot nemateriālā kultūras mantojuma un kultūras daudzveidības saglabāšanai.

Macuras darbības laikā ievērojami pieauga un attīstījās arī UNESCO nacionālo komisiju kā būtisku organizācijas atbalsta punktu loma dalībvalstīs un UNESCO programmu īstenotājiem un politikas veidošanas padomdevējiem. 2001.gadā Macura viesojās arī Latvijā, iepazīstoties arī ar tajā pašā gadā UNESCO programmas «Pasaules atmiņa» starptautiskajā reģistrā iekļauto Dainu skapi.

UNESCO ir 1945.gadā dibināta ANO specializētā aģentūra izglītības, zinātnes, kultūras, komunikācijas un informācijas jautājumos. Tās darbā šobrīd piedalās 193 pasaules valstis un sešas asociētās valstis, tādējādi apliecinot organizācijas darba aktualitāti un nozīmi visā pasaulē. UNESCO galvenie uzdevumi ir veicināt miera kultūru pasaulē, izglītības pieejamību un kvalitāti, kultūras mantojuma saglabāšanu, informācijas pieejamību, nabadzības mazināšanu, kā arī sniegt dalībvalstīm atbalstu ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā caur zināšanu mobilizāciju un jēgpilnu to izmantošanu.