Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Zilākalna gaišreģe» lūdz iespēju atmaksāt upuriem izkrāpto naudu

Rīgas Centra rajona tiesā trešdien par krāpšanu apsūdzētai sievietei, kas, uzdodoties par gaišreģi, no galvaspilsētas iedzīvotājām triju gadu laikā izmānījusi 14 tūkstošus latu, prokurore pieprasījusi piecus gadus cietumā.

Tiesas pārstāvis Kaspars Sadauskis aģentūrai BNS pastāstīja, ka prokurore lūgusi apsūdzētajai piespriest piecus gadus cietumā, policijas kontroli uz diviem gadiem un mantas konfiskāciju, savukārt apsūdzētā lūgusi tiesai dot iespēju strādāt, lai atmaksātu cietušajiem radīto kaitējumu.

Tiesa spriedumu pasludinās ceturtdien.

Apsūdzībā teikts, ka 1962.gadā dzimusī Sandra Rudevica, lai iegūtu svešu mantu - naudu un dārglietas -, vairākkārt ļaunprātīgi izmantoja viņai nepazīstamu cilvēku uzticēšanos un meloja, ka viņai esot pārdabiskas spējas, kuras ļauj redzēt un zināt tuvākajā nākotnē sagaidāmus nelaimes gadījumus vai smagas slimības.

Šādi Rudevica, pēc apsūdzības domām, laikā no 2005.gada novembra līdz pērnā gada oktobrim Rīgas ielās maldināja gājējus, melojot, ka viņa par atlīdzību spēs noņemt lāstus, novērst nelaimes un slimības. Kopumā šādi sieviete ieguvusi 14 388 latus, kā arī mēģināja iegūt un ieguva pārsimts latu vērtas dārglietas.

Kopumā Rudevicai inkriminē 13 epizodes. Visos gadījumos cietušās bija sievietes vecumā no 20 līdz 60 gadiem. Dažas bija biroja darbinieces pat ar augstāko izglītību.

Prokuratūra uzskata, ka sieviete upurēm ieskaidrojusi, ka esot gaišreģe, par kuru rakstīts žurnālā un rādīts televīzijā, citreiz atkal uzdevusies par gaišreģi no Zilākalna. Šajā vietā savulaik dzīvoja pazīstamā dziedniece Marta Rācene, dēvēta arī par Zilākalna Martu.

Lai arī šādos gadījumos dzirdēts par hipnozes lietošanu, juridiski tās lietošana apsūdzībā neparādās, taču sieviete bijusi pietiekami izmanīga, lai panāktu, ka cietušās nonāk viņas kontrolē.

Kādā reizē Vecrīgā Rudevica piegājusi pie kādas gājējas un viņai iestāstījusi, ka tai uzlikts lāsts, taču, tā kā Rudevica esot gaišreģe, viņa to par 320 latiem varot noņemt.

Sieviete atdevusi makā esošos 40 latus, bet pēc tam no bankomāta vēl izņēmusi 280 latus.

Rudevicas lielākais ķēriens bija pērn 14.oktobrī Rīgā. Toreiz Jeruzālemes un Dzirnavu ielas krustojumā viņa vispirms kādai garāmgājējai apjautājusies, kur atrodas Antonijas iela, tad sievieti brīdinājusi, ka drīz ies bojā viņas jaunākais dēls, bet pēc tam - arī vecākais dēls.

Lai tā nenotiktu, sievietei esot viņai jāsamaksā nauda, jo esot gaišreģe no Zilākalna.

Tad abas devušās uz tuvāko bankomātu, un sieviete izņēmusi un iedevusi viņai 500 latu. Ar to gaišreģei esot bijis par maz, tāpēc abas devušās uz bankas nodaļu, kur cietusī izņēmusi vēl 10 tūkstošus latu.

Toreiz «gaišreģe» sievietei vēl noteikusi, lai viņa katru dienu ejot uz baznīcu un ik dienu tur atstājot vienu latu.

Pēc Jeruzalemes ielas epizodes par krāpnieces darbībām neklusēja arī policija un ievietoja viņas foto internetā, kā arī par šo krāpšanas gadījumu informēja medijus.

Tikai pēc pusgadu ilgas meklēšanas Rudevicu šogad aprīlī aizturēja Kandavā. Rudevica, izrādās, jau 2003.gadā par līdzīgu krāpšanu saņēma nosacītu sodu.

Par šādu personu upuriem kādā konkrētā dzīves brīdī var kļūt gandrīz jebkurš, jo shēma, pēc kādas darbojas šie «speciālisti», ir ļoti vienkārša, bet iedarbīga, aģentūrai BNS iepriekš norādīja Rīgas tiesas apgabala prokurore Jeļena Rutkovska, kas lietā uztur apsūdzību.

«Saruna uz ielas tiek sākta ikdienišķi, pajautājot ceļu vai citādi, bet pēc tam jau tiek mēģināts atrast cilvēkiem kādu jutīgu punktu dzīvē, kas liek atvērties un uzticēties viltvārdim,» pavēstīja prokurore.

Pēc viņas vārdiem, sliktākais ir tas, ka upuri pēc šādiem gadījumiem ne tikai neatgriezeniski zaudē naudu, tostarp arī pēdējos līdzekļus, bet pēc tam noslēdzas sevī, pārdzīvo savu vieglprātību un nespēj samierināties ar zaudēto, tādējādi ilgstoši turpina sevi mocīt ar iekšējiem pārmetumiem un naidu uz konkrēto «speciālistu».

«Vienīgais veids, kā šādā situācijā uz mūžīgiem laikiem nekļūt par upuri, ir mēģināt piedot sev un arī viltus gaišreģim, paļaujoties uz to, ka tiesas piespriestais sods būs taisnīgs un iedarbīgs,» pastāstīja prokurore.

Viņasprāt, lai izvairītos no šādiem gadījumiem, nebūtu pareizi vispār neatbildēt uz līdzcilvēku palīdzības lūgumiem uz ielas, bet to darīt pieklājības ietvaros, paturot prātā arī krāpšanas iespējamības risku.

Rudevicai draud brīvības atņemšana no pieciem līdz trīspadsmit gadiem vai naudas sods. Sieviete pašlaik ir apcietinājumā.