Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ministriem nākamgad algas saglabāsies līdzšinējā līmenī

Līdz ar vienotās atalgojuma sistēmas ieviešanu valsts pārvaldē nākamgad ministriem algas saglabāsies līdzšinējā līmenī, aģentūrai BNS pavēstīja Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas departamenta direktores vietnieks Aleksis Jarockis.

Viņš teica, ka jaunā sistēma tiek ieviesta, lai mazinātu neatkarīgo valsts iestāžu vadību nesamērīgi augstos atalgojumus, kā arī lai vienādotu līdzīgos amatos strādājošo algas, kas pašlaik nereti būtiski atšķiras. «Lai nav tā, ka kāds saņem vairāk par prezidentu, vai ka vienas ministrijasjurists saņem piecas reizes vairāk nekā viņa amata brālis citā ministrijā,» Jarockis sacīja.

FM pārstāvis informēja, ka vienotā atalgojuma sistēma balstīsies uz valdības jau iepriekš pieņemtajiem lēmumiem par atalgojuma samazināšanu un prēmiju atcelšanu. Tādējādi ministru algas nākamgad būs tādā pašā līmenī kā šogad, tās ne pieaugs, ne samazināsies. Iepriekš valdība lēma vidēji par 30% samazināt valdības locekļu algas, FM pārstāvis klāstīja.

Jarockis gan uzvēra, ka FM vienotās atalgojuma sistēmas ieviešanā izstrādājusi priekšlikumus, taču diskusijas par sistēmu paredzētas valdībā un galīgais lēmums būs jāpieņem Saeimai.

FM Komunikācijas departamenta direktores vietnieks arī stāstīja, ka vienotā sistēmā FM rosinājusi iekļaut neatkarīgās iestādes, tostarp Tiesībsarga biroju, Valsts kontroli, regulatoru, kā arī Latvijas Banku (LB) un Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK). Jarockis teica, ka LB un FKTK iekļaušanai jaunajā sistēmā gan jāpanāk Eiropas institūciju saskaņojums, taču līdz likumprojekta izskatīšanai Saeimā šis jautājums jau varētu būt saskaņots.

Valdība jau ceturtdien, 24.septembrī, ārkārtas sēdē sāks diskusiju par vienotu darba samaksas sistēmu valsts pārvaldē. FM speciālists 24.septembrī iepazīstinās valdību ar priekšlikumiem sistēmas ieviešanā. Likumprojektu par vienotu atalgojuma sistēmu plānots Saeimā virzīt kopā ar nākamā gada budžetu, tādēļ valdībā diskusijai jāsākas pēc iespējas ātrāk.

Vienotu darba samaksas sistēmu valsts pārvaldē plānots ieviest no 2010.gada 1.janvāra. Līdz ar sistēmas ieviešanu līdzšinējo 37 dažādu atalgojuma sistēmu vietā notiks pāreja uz apmēram četrām atalgojuma sistēmām.

Jaunā likuma mērķis ir apvienot vienā jumta likumā visus svarīgākos noteikumus, kas attiecas uz valsts darbā strādājošo darba samaksu un sociālajām garantijām. Līdz ar jauno likumu plānots būtiski samazināt spēkā esošo darba samaksas sistēmu skaitu un kopumā darba samaksas sistēmu valstī padarīt vienkāršāku un saprotamu, kā arī ieviest vienotu terminoloģiju darba samaksas un sociālo garantiju jomā.

Likums attieksies uz Valsts prezidenta, Saeimas un pašvaldību domes deputātu, Ministru kabineta locekļu un visu no valsts budžeta finansēto iestāžu, tostarp neatkarīgo iestāžu, nodarbināto atalgojumu.

Likumā noteiks arī Latvijas Bankas prezidenta, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja, valsts augstskolās nodarbināto, pašvaldību iestādēs nodarbināto un valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļu, kā arī ostu valdes locekļu un ostas pārvaldnieku atalgojumu.

FKTK priekšsēdētājas biroja padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Ieva Upleja aģentūrai BNS atzina, ka komisija valdības lēmumus nevērtē, bet tos izpilda. «Komisija ir valsts darba ņēmēja un sava darba devēja lēmumus nevērtē, bet, kad tie ir pieņemti, tos izpilda un ievēro,» pavēstīja Upleja.