Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Miera traucētājus sauks pie kārtības

Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja ceturtdien izskatījusi galvenās problēmas, kuras savos iesniegumos min Rīgas iedzīvotāji, vēršoties Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā un Rīgas Pašvaldības policijā.

Komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais (LPP/LC) uzdevis Pašvaldības policijai izstrādāt priekšlikumus grozījumiem normatīvajos aktos, kas būtiski palielinātu policijas darbinieku tiesības nodrošināt sabiedrisko kārtību. Grozījumos būtu jāparedz arī pašvaldības policijas tiesības veikt to personu uzskaiti, kuras izdarījušas noziedzīgus nodarījumus un administratīvos pārkāpumus vai kuru meklēšana ir izsludināta, kā arī tiesības veidot datubāzes faktiem, kuri nepieciešami policijas uzdevumu pildīšanai. Jāparedz arī tiesības organizēt un izdarīt kontrolpirkumus vai kontrolpasūtījumus – turklāt ne tikai policistiem pašiem, bet arī piesaistot sabiedrības pārstāvjus, portālam «Apollo» pastāstīja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Apkopojot Rīgas Pašvaldības policijā šā gada astoņu mēnešu laikā saņemtos iesniegumus par dažādiem pārkāpumiem, tika secināts, ka lielākais iesniegumu skaits ir par trokšņošanu jeb miera traucēšanu dažādā diennakts laikā. Iesniegumi par līdzīgām problēmām sastāda 25% no kopskaita, kas parāda šīs problēmas aktualitāti. Taču ātrās un efektīvas lietvedības veikšanu par šādiem pārkāpumiem ievērojami apgrūtina nepilnības normatīvajos aktos. Piemēram, saņemot izsaukumu par kaimiņu traucējošo uzvedību, policijas darbinieki sastopas ar problēmu — nemierīgie kaimiņi never vaļā durvis un nepārtrauc savas darbības.

Policijai tādos gadījumos nav tiesību iekļūt dzīvoklī pret personas gribu. Protams, no izsaucēja tiek pieņemts iesniegums un uzsāk lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā. Tomēr, ņemot vērā, ka administratīvā pārkāpuma sastāva pierādīšanai nepieciešamas vairāku personas liecības, bet nakts stundās kaimiņu iztaujāšana ne vienmēr ir iespējama, lietvedība šādās lietās ieilgst.

Pārkāpumu bieži izdara arī kādas izklaides vietas apmeklētāji, kuri, izejot no telpām ārā uzsmēķēt, parunāt, ar savu skaļo uzvedību traucē apkārtējo māju iedzīvotājus. Saņemot izsaukumus un policijas dežūrekipāžām īsā laikā ierodoties notikuma vietās, parasti traucētāji jau nav sastopami.

Normatīvie akti neļauj saukt pie atbildības komersantu, jo viņa pienākumos neietilpst nodrošināt apmeklētāju klusu uzvedību izklaides vietas apkārtnē. Pastāv arī gadījumi, kad kāda fiziska vai juridiska persona rīko publisku pasākumu, kura laikā tiek traucēti apkārtējo māju iedzīvotāji. Pašvaldības policistiem nav tiesiska pamata saukt pie atbildības organizatoru tieši par trokšņošanu un pat nav tiesību pārtraukt pasākuma norisi.