Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

92 miljonu latu gadījumā no kāda pabalsta būs jāatsakās vispār

Ja valdība nepiekritīs un sociālais budžets būs jāsamazina par 92,6 miljoniem latu, tādā gadījumā būs jāatsakās no kāda pabalsta izmaksas vispār. To intervijā telekompānijas LNT raidījumam «900 sekundes» piektdien pavēstīja labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).

Viņš vēlreiz uzsvēra: joprojām pastāv uz to, ka vairāk par 40 miljoniem latu nav iespējams samazināt sociālo budžetu, jo 92,6 miljonu latu samazinājuma gadījumā tiks automātiski izjaukta visa apdrošināšanas sistēma.

Ja arī tiks noteikti pabalstu griesti, valdībai būs jālemj, kādā veidā šo naudu vēlāk atdot atpakaļ iedzīvotājiem, norādīja Augulis, piebilstot, ka valdība šo naudu no iedzīvotājiem ne aizņemas, ne atņem, tā vienkārši ierobežo.

Ministrs arī pieļāva, ka šādā veidā saglabāsies vairāk naudas pensijām.

Viņš pauda cerību, ka valdība tomēr vienosies un sociālais budžets netiks samazināts par 92,6 miljoniem latu.

Augulis ceturtdien paziņoja, ka, iespējams, būs jānosaka pabalstu griesti 350 latu apmērā un tas attieksies uz visiem pabalstiem.

Savukārt biedrība «Māmiņu klubs» uzskata, ka vecāku pabalstu «šūpošana» neveido pamatu ģimenēm uzticēties valdībai. Pabalstu griestu noteikšana ir pretrunā ar nodokļu politikas veicināšanu iedzīvotājiem dalīties savos ienākumos ar valsti. Jaunajām ģimenēm ir pamats uzskatīt, ka pašlaik no valsts nav nekāda atbalsta — ne ģimenes politikas veidošanā, ne sociālajā aizsardzībā, portālam «Apollo» pavēstīja biedrības vadītāja Sandija Salaka.

«Māmiņu klubs», kurā pašlaik iesaistījušies vairāk nekā 40 tūkstoši vecāku no visas Latvijas, izsaka nožēlu valdības iecerei par pabalstu griestu noteikšanu. Turklāt noteikumi par pabalstiem tiek strauji mainīti. Topošajiem un esošajiem vecākiem nav nekādas skaidrības, kādu valsts redz ģimenes politiku, kāds atbalsts tiek iecerēts dzimstības veicināšanai? Biedrībai tāpat nav skaidrs, kādēļ pabalstu griesti varētu izglābt valsti un kā ilgtermiņā šāds lēmums ietekmēs ne tikai jaunu ģimeņu veidošanos, bet arī iedzīvotāju vēlmi maksāt nodokļus un gādāt par savu nākotni.

Iecere noteikt 350 latu griestus ir diskriminējoša ne tikai tāpēc, ka virknei ģimeņu ar maziem bērniem tas būtiski samazinās ienākumus, bet arī tāpēc, ka pastāv nepilnās ģimenes; ka darba vietu trūkuma dēļ vairs nav stereotipisku situāciju, kad pelnītājs ir vīrs un mājās sēdētāja sieviete, kas teorētiski varētu atļauties saņemt minimālu pabalstu, bet gan ģimenes cenšas izdzīvot pat tikai ar viena cilvēka algu, uzskata biedrības pārstāvji.