Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas veselības aprūpe nav orientēta uz pacientu

Latvija ir viena no tām Eiropas Savienības valstīm, kurās veselības aprūpes sistēma ir vismazāk orientēta uz pacientu, liecina pirmdien Briselē publiskotais 2009.gada Eiropas Veselības aprūpes patērētāju indekss (EHCI).

Līdz ar to ikgadējais Eiropas Veselības aprūpes apskats Latviju 2009.gadā ierindojis 31.vietā starp 33 valstīm ar iegūtajiem 512 no 1000 iespējamajiem punktiem.

Jau otro gadu uzvarētāja ir Nīderlande, iegūstot rekordlielu - 875 punktu skaitu, tai seko Dānija ar 819 punktiem, kā arī Īslande ar 811 un Austrija ar 795 punktiem.

Šī gada rādītāji liecina, ka labākie Eiropas veselības aprūpes sniedzēji sāk izmantot veselības aprūpes informāciju un izvēles brīvību, lai iesaistītu pacientus lēmumu pieņemšanā, lai no apakšas nāktu prasība veikt uzlabojumus. Valstis, kas ierindotas novērtējuma vājākajā galā, ir pieķērušās pie vecā veselības aprūpes stila, kurā ir ļoti gara hierarhija un liels atklātuma trūkums.

Latvijas vispārējais sniegums ir diezgan vājš, izņemot pacientu informēšanu un dažus ar sabiedrisko veselību saistītus sasniegumus, piemēram, cukura līmeņa kontroli diabēta slimniekiem un zīdaiņu vakcināciju, liecina apskatā ietvertā informācija.

Eiropas Veselības aprūpes patērētāju indeksa direktors Arne Bjornbergs uzsver, ka, kopš tiek veidots šāds apskats, Latvija ir atradusies lejupslīdes stāvoklī, kas norāda, ka valstī ir patiesi nepieciešama veselības aprūpes sistēmas reforma. Finanšu krīzes ietekmē šis nepatīkamais stāvoklis var vēl vairāk pasliktināties, uzskata Bjornbergs.

Eiropas Veselības aprūpes patērētāju indekss ir kļuvis par Eiropas veselības aprūpes novērtējuma standartu. Tas novērtē 33 Eiropas valstu veselības aprūpes sistēmas ar 38 indikatoriem, aptverot sešas jomas, kas ir vissvarīgākās veselības aprūpes patērētājiem: pacientu tiesības un informācija, e-veselība, gaidīšanas laiks, lai saņemtu ārstēšanu, ārstēšanas rezultāti, sniegto pakalpojumu spektrs un pieejamība un zāļu pieejamība.

Indekss tiek veidots, apkopojot gan valsts statistikas, gan pacientu aptauju, gan neatkarīgu pētījumu rezultātus.