Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzdarbojas «burves Esmeraldas» kolēģis

Jūnija beigās rīdziniece Marija Bērziņa kādā iknedēļas sieviešu žurnālā ieraudzīja reklāmu, kurā «viens no pasaulē slavenākajiem medijiem, dižais gaišreģis» Leo Lī Gabors sola palīdzēt tiem, kurus piemeklējušas naudas problēmas. Sekojot gaišreģa ieteikumiem, 734 neveiksminieki varēja tikt pie negaidītā naudas laimesta. Viņu skaitā steidzās būt arī Marija. Taču, lai arī cik apzinīgi viņa pildīja visas Dienvidvjetnamas burvja instrukcijas, lielākais laimētājs tomēr izrādījās pats gaišreģis, otrdien vēstī laikraksts «Diena». 

Laikraksts, veicot eksperimentu noskaidrojis, cik izmaksā šādi laimes meklējumi tiem, kuri uz šādiem solījumiem uzķeras.

Vispirms Marijai bija jānosūta gaišreģim no žurnāla izgrieztais kupons. Pēc pāris nedēļām atnāca atbilde. Aploksnē bija ieliktas trīs solītās «laimes monētas», kurām «piemīt spēja piesaistīt bagātību». Taču no klāt pievienotās vēstules izriet, ka tikai ar «brīnumdarošām monētām» tomēr ir par maz, jo, veicot īpašu «rituālu darbību», gaišreģis konstatēja, ka «Marijas problēma ir ļoti nopietna». Lai to atrisinātu, nepieciešams, lai viņas dzīvē ienāktu «fen šui Visuma elpa», kas nes «panākumus, materiālu un finansiālu labklājību, kā arī veiksmi personīgajā dzīvē». Sūtījums beidzās ar solījumu, ka līdz 25.septembrim Marija loterijā laimēs 30 tūkstošus latu — ja vien pasūtīs grāmatu «Fen šui izmantošanas noslēpumi» par «nieka» 16,80 latiem.

Jau pēc dažām dienām, kad Leo Lī Gabors viņai atsūtīja šo grāmatu — pārdesmit uz parastā printera izdrukātu lapu ar skolas referātam raksturīgu vāku. Tomēr Marijas nopirktās divas momentloterijas biļetes, gan Superbingo biļete izrādījās «tukšas». Visuma elpai upurēti līdz ar to bija vēl četri lati, vēstī «Diena».
 
Dienu pirms laimes termiņa beigām Lī Gabors Marijai atsūtīja vēl vienu vēstuli, kurā informēja, ka «pirms dažām dienām notika liela gaišreģu un pareģotāju sanāksme», kur Leo saticis savu «labāko draudzeni», arī «dižo gaišreģi» Esmeraldu. Viņa Marijai sola «neaptverami lielu laimi un bagātību», ja vien viņa ļausies «Likteņa smaidam» un par tiem pašiem 16,80 latiem pasūtīs «Likteņa smaidu» pa pastu. Taču Marija nolemj kādu no dižajiem gaišreģiem sameklēt un prasīt atpakaļ par «laimes grāmatām» samaksāto naudu.

Kad atbildīgajai personai jautāts, vai var dabūt atpakaļ samaksāto naudu, «Protams!» apliecinājusi atbildīgā. Bet jautāta, kādēļ laimests tomēr izpalika, viņa norādījusi: «Saprotiet, tā ir ezotērika... Un tas cilvēks neatrodas šeit. Kur? Francijā... Tas ir grūti — no attāluma strādāt.»

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs gaišreģes Esmeraldas reklāmas kampaņu aizliedza jau 2007.gadā, tas pats notika ar viņas «labāko draugu» Leo Lī Gaboru šā gada augustā. PTAC pārstāve Sanita Gertmane laikrakstam norāda, ka krīzes laikā visādu brīnumu solītāji aktivizējas, taču, ja cilvēki šādām reklāmām notic, tā ir viņu pašu atbildība. Tie, kas uzķeras, parasti jūtas neērti, tādēļ ar sūdzībām nevēršas.