Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nākamā gada valsts budžetu plāno pieņemt decembra sākumā

Nākamā gada valsts budžetu plāno pieņemt decembra sākumā, žurnālistus informēja Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš (JL).

Bērziņš norādīja, ka, pēc provizoriskas informācijas, plānots, ka budžetu iesniegs Saeimā 23.oktobrī, bet tā nodošana izskatīšanai komisijām plānota 29.oktobra sēdē. Pēc provizoriskiem aprēķiniem, Saeima nākamā gada valsts budžetu pirmajā lasījumā varētu pieņemt 5.novembra sēdē.

Kā ziņots, otrdien ārkārtas valdības sēdē tiks turpināts darbs pie nākamā gada valsts budžeta. Ārkārtas sēde sāksies pēc kārtējās Ministru kabineta sēdes, kuras sākums, kā ierasts, būs plkst.12.

Ministriem šodien arī būs jālemj, vai citās nozarēs iespējams veikt vēl papildu 50 miljonu izdevumu samazinājumu, lai sociālo jomu skartu mazāki samazinājumi.

Kā ziņots, valdība iepriekš vienojās, ka, lai veiktu budžeta deficīta samazinājumu par 500 miljoniem latu, tā izdevumi tiks mazināti par 275 miljoniem latu.

Pēc tikšanās ar Starptautiskā Valūtas fonda pārstāvjiem (SVF) finanšu ministrs Einars Repše (JL) pieļāva, ka nākamā gada valsts budžetu, visticamāk, nāksies mazināt vēl par 250 miljoniem latu jeb kopumā par pusmiljardu.

Jau iepriekš pieņemtie lēmumi paredz, ka veselības nozare, valsts parāda apkalpošana un valsts iemaksas Eiropas Savienībā (ES) būs tās jomas, kurām 2010.gadā finansējums netiks mazināts. Minētajām trim jomām paredzētais finansējums pret nākamā gada budžeta bāzes izdevumiem tiks saglabāts 100% apmērā.

Visas pārējās nozares nākamgad skars finansējuma samazinājums.

Nākamā gada valsts budžeta ieņēmumi tiek prognozēti par 351,1 miljonu latu mazāki nekā šogad.

Pēc FM prognozēm, šogad budžeta ieņēmumi būs 3,909 miljardi latu, kas veido 30,1% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt nākamā gada budžeta ieņēmumi tiek plānoti 3,671 miljarda latu apjomā, kas veidos 30,8% no IKP. Ja šogad valsts pamatbudžetā no nodokļu ieņēmumiem tiek plānoti 1,670 miljardi latu, tad nākamgad nodokļu ieņēmumi tiek prognozēti tikai 1,401 miljards latu. Savukārt, ja ārvalstu finanšu palīdzībā šogad plānots saņemt 525,5 miljonus latu, tad nākamgad - 776,3 miljonus latu.

Saskaņā ar grozījumiem 2009.gada valsts budžetā, Papildu saprašanās memorandu ar Eiropas Kopienu un Nodomu protokolu ar SVF, veidojot 2010.gada valsts budžetu, ir jāveic ieņēmumu palielināšana, izdevumu samazināšana 500 miljonu latu apmērā, kā arī jānodrošina, lai valsts un pašvaldību kopbudžeta deficīts nepārsniegtu 8,5% no IKP atbilstoši Eiropas Komisijas metodoloģijai.

Pēc FM prognozēm, Latvijas IKP nākamgad būs 11,916 miljardi latu. Nākamgad ekonomikas kritums būs par 4%, savukārt patēriņa cenas samazināsies par 3,5%.