Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatlers: bijušie «Parex» īpašnieki to var atpirkt par miljardu

«Parex» bankas bijušie īpašnieki — Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis — var no valsts iegādāties «Parex» banku, ja to vēlas un var atļauties, par valsts ieguldīto summu bankā — aptuveni vienu miljardu latu, žurnālistiem trešdien pēc tikšanās ar premjeru Valdi Dombrovski sacīja Valsts prezidents Valdis Zatlers.

«Ir iespējams banku nopirkt par summu, ko valdība ieguldījusi pašlaik — tas ir gandrīz viens miljards latu,» Zatlers uzsvēra, komentējot bijušo akcionāru izteikumus medijos, ka viņi būtu gatavi atgriezties bankas vadībā un panākt tās pelnītspēju.

«Ja kāds ir gatavs banku pirkt par miljardu latu, to var izdarīt kaut vai šodien,» piebilda Zalters.

Viņš arī pastāstīja: kaut arī 1. oktobrī tiks publiskots Valsts kontroles revīzijas ziņojums par «Parex» bankas pārņemšanu, lai mazinātu spriedzi par to, kas darīts pareizi un kas nepareizi, vajadzētu publiskot tos dokumentus, kas ir Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un Latvijas Bankas rīcībā par to, kādēļ banka bija jāpārņem valsts kontrolē. Pēc prezidenta paustā, tad arī sabiedrība varēs pilnīgi vērtēt «Parex» bankas pārņemšanu.

Arī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis žurnālistiem norādīja, ka jau kopš bankas pārņemšanas brīža valdības mērķis ir bijis, ka tā jāpārdod. Pēc viņa klāstītā, ja bankas bijušie īpašnieki ir gatavi atdot valstij tās ieguldīto naudu «Parex» bankā, valdība varētu runāt par šādu iespēju, taču šāda piedāvājuma nav bijis.

«Parex» bankas bijušie īpašnieki — Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis — trešdien aģentūrai BNS apliecināja, ka viņu piedāvājums joprojām ir spēkā — pusgada laikā atgūt bankas pelnītspēju un pusotra divu gadu laikā atdot valdībai visu ieguldīto naudu ar procentiem.

Bijušie «Parex» bankas līdzīpašnieki jau iepriekš aģentūrai BNS pavēstīja, ka joprojām ir gatavi līdzdarboties bankas vadīšanā un panākt tās pelnītspēju.

Viņi arī atzinuši: Valsts kontroles (VK) paziņojums, ka no bankas pārņemšanas lielākie ieguvēji ir tās bijušie īpašnieki, nevis Latvijas valsts, skaidri apraksta situāciju, kāda izveidojās pagājušā gada beigās. «Valstij bija iespēja atbalstīt lielāko vietējo banku, piemērojot tādu pašu mehānismu, kādu līdz tam laikam bija izmantojušas daudzas Eiropas un Skandināvijas valstis, palīdzot savām bankām. Runa ir par 200 miljonu garantijas piešķiršanu bankai. Šajā gadījumā nebūtu radusies nepieciešamība nākotnē ieguldīt bankā 600 miljonus,» uzsvēra bijušie «Parex» bankas īpašnieki.

Pēc Kargina un Krasovicka paustā, scenārijs, kurš tika īstenots un kuru pašlaik kritizē VK, neatbilst bankas akcionāru piedāvājumam. «Tas bija kļūdains. Visā pasaulē bankām palīdzēja ar likviditāti, piešķīra garantijas, tas ir, darīja visu to, ko valstij prasīja «Parex» bankas akcionāri. Tajā brīdī tirgū spēkā pieņēmās krīze, Zviedrijas valdība paziņoja, ka iepludina naudu savās bankās, kā dēļ sākās noguldījumu samazināšanās «Parex» bankā. Visi valdības pārstāvju nepārdomātie paziņojumi, ka banku novedīs līdz bankrotam, ka to slēgs un tamlīdzīgi, tikai provocēja līdzekļu aizplūšanu no bankas,» paskaidroja Kargins un Krasovickis.

Bijušie «Parex» bankas īpašnieki arī norādīja, ka viņi neprasīja valstij atņemt viņiem piederošās akcijas — nelūdza tās pārņemt. «Tas tika izdarīts valdības spiediena ietekmē. Vienīgais, kas tika prasīts, bija izsniegt bankai garantijas, lai tā varētu vienoties par sindicēto kredītu pagarināšanu,» sacīja Kargins un Krasovickis.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijas otra lielākā banka — «Parex» banka — 2008. gada rudenī vērsās pēc valdības palīdzības, lai izvairītos no finanšu problēmām, kuras bankai draudēja rasties pasaules finanšu krīzes dēļ. Lai atbalstītu banku, valdība pērn 8. novembrī pieņēma lēmumu kļūt par «Parex» bankas kontrolpaketes īpašnieci, bet 3. decembrī nolēma pārņemt gandrīz 85% bankas akciju. Patlaban «Parex» bankas 70,3% akciju īpašniece ir Privatizācijas aģentūra, bet 25% — Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

TV3 raidījums «Nekā personīga», atsaucoties uz tā rīcībā esošo VK ziņojumu, svētdienas vakarā vēstīja, ka VK revīzija par «Parex» bankas pārņemšanu valsts kontrolē apstiprinājusi — bankas pārņemšanas lielākie ieguvēji ir tās bijušie īpašnieki, nevis Latvijas valsts. Revīzijas oficiālie rezultāti būs zināmi 1. oktobrī.