Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bosnija iesniedz pieteikumu iestājai NATO

Bosnija piektdien spēra pirmo soli iestājai NATO, taču process varētu ilgt vairākus gadus, kamēr tā īstenos nepieciešamās reformas.

Bosnijas amatpersonas Briselē NATO ģenerālsekretāram Andersam Fogam Rasmusenam iesniedza pieteikumu Rīcības plānam dalībai NATO. Viņš atzinīgi novērtēja pieteikumu, taču norādīja, ka Bosnijai ir jāatbilst NATO standartiem tādās jomās kā demokrātija un militārā efektivitāte.

«Bosnijai un Hercegovinai ir jāturpina un pat jāpaplašina reformas, tostarp tās, kas skar demokrātiskās institūcijas valstī,» preses konferencē paziņoja Rasmusens.

«Mūsu valsts ir apņēmības pilna veikt nepieciešamās reformas, kas mūs aizvedīs uz eiroatlantisko integrāciju. Un ir arī politiska gatavība to darīt,» paziņoja Bosnijas trīspusējās prezidentūras priekšsēdētājs Zeļko Komšičs. «Lai arī ko mums NATO prasītu, lai mēs varētu pievienoties, tas viss prasa virkni uzdevumu un dažus kompromisus. Mums tas vienkārši ir jāpilda, ja gribam kļūt par NATO locekli.«

Galvenais šķērslis būs lielās nesaskaņas starp serbu un musulmaņu un horvātu kopienām par konstitūcijas reformēšanu.

Konstitūcija ir noteikta Deitonas miera līgumā, kas izbeidza no 1992. līdz 1995.gadam ilgušo karu un Bosniju sadalīja divās autonomās daļās - Serbu republikā un Musulmaņu un Horvātu Federācijā.

Lai gan abām daļām ir arī kopīgas institūcijas, tām ir atsevišķas valdības un parlamenti.

Starp serbiem, musulmaņiem un horvātiem nav vienprātības, kā veikt konstitucionālo reformu. Serbi stingri turas pie Deitonas līguma formulas, kas viņiem piešķīra ievērojamu autonomiju, savukārt musulmaņi un horvāti vēlas vairāk centralizētu valsti.