Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiesībsargs un SAB izvairīgi par prezidenta tiesībām izvēlēties šo institūciju vadītāju kandidatūras

Tiesībsarga un Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadība pagaidām izvairīgi izsakās par Valsts prezidenta tiesībām izvēlēties šo institūciju vadītāju amatu kandidātus.

Savukārt bijušais Satversmes tiesas tiesnesis Aivars Endziņš, kurš arī savulaik kandidēja uz Valsts prezidenta amatu, prezidenta priekšlikumu neuzskata par zemē metamu, turklāt vajadzētu apsvērt, vai prezidentam būtu dotas tiesības iecelt amatos SAB, Tiesībsarga biroja, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un Valsts kontroles vadītājus.

Tiesībsarga pārstāve Ieva Kukule aģentūrai BNS pavēstīja, ka tiesībsargs prezidenta izteikumus nekomentēs, jo Tiesībsarga biroja veidošanas procesā pirms pāris gadiem jau bija diskusija par prezidenta tiesībām virzīt tiesībsarga amata kandidātu. Toreiz šis priekšlikums tika noraidīts.

Savukārt Satversmes aizsardzības biroja pārstāve Baiba Rāta-Saliņa, lūgta komentēt Valsts prezidenta priekšlikumu, aģentūrai BNS pastāstīja, ka SAB precīzi izpilda un arī turpmāk pildīs visus spēkā esošos likumus un birojs respektēs jebkuru ar likumu noteiktu SAB direktora amata kandidātu izvirzīšanas kārtību.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Normunds Vilnītis arī izvairīgi izteicās par ierosmi, ka biroja vadītāja izvēli varētu uzticēt Valsts prezidentam.

Vilnītis trešdien Latvijas Radio gan uzsvēra, ka, viņaprāt, process, kā viņš tika izvēlēts KNAB šefa amatam, bija pietiekami pārredzams un nav bijis politizēts.

KNAB runasvīrs Andris Vitenburgs aģentūrai BNS iepriekš paskaidroja, ka KNAB ir pieteicis izsludināšanai Valsts sekretāru sanāksmē ceturtdien koncepcijas projektu par KNAB statusu.

Koncepcija paredz noteikt, ka KNAB vadītāja pretendentus izvērtē profesionāļu komisija, kuras sastāvā ir Augstākās tiesas vadība, ģenerālprokurors, Valsts kontroles, Satversmes aizsardzības biroja un Valsts kancelejas vadība, divās kārtās pēc skaidri definētiem kritērijiem.

Vienlaikus tiek paredzēta iespēja, ka komisija ir tiesīga meklēt un uzaicināt personas piedalīties atlasē.

Endziņš aģentūrai BNS sacīja, ka Zatlera ideja nav zemē metama. «Diemžēl šo amatpersonu un arī tiesnešu iecelšana ir pārāk politizēts process.«

«Cita lieta, protams, esot, kāds ir mehānisms, kā kandidatūras uz šo institūciju amatiem tiek izvirzītas. Tā kā es principā skatītos uz to pozitīvi. Pirms šādas kārtības ieviešanas gan būtu jāveic izmaiņas dažādos likumos,» klāstīja Endziņš.

Viņš pat uzskata, ka nav zemē metama ideja, ja Valsts prezidents pieņem lēmumu par jau minēto iestāžu vadītāju iecelšanu. Tas nebūt nenozīmē, ka, šādas funkcijas realizējot prezidentam, tā būtu atkāpe no parlamentāras republikas. Cits jautājums gan esot par kandidātu izvirzīšanu - kandidātus pat varētu izvirzīt kāds cits, bet prezidentam pieder galavārds.

«Cita lieta ir saskaņošanas process, piemēram, ar Saeimas komisijām, un kandidātu izvirzīšana, kas būtu diferencētāks process, bet galavārds pieder Valsts prezidentam.«

Mums ir bijuši pietiekami daudz piemēri ar KNAB vadītāja un tiesībsarga kandidatūrām, kur to vētīšanas un iecelšanas process bijis pārāk politizēts. Arī attiecībā uz tiesnešiem šādu piemēru par politizēšanu netrūkstot, tāpēc tiesnešu iecelšana arī būtu jāuztic prezidentam. Viņš atgādināja, ka Eiropas Padome savulaik jau paudusi kritisku nostāju attiecībā uz tiesnešu apstiprināšanu parlamentā, jo pastāv bažas par šī procesa politizēšanu.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Valdis Zatlers šonedēļ medijos atzinis, ka tādu organizāciju kā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Tiesībsarga birojs, Valsts kontroles un Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītāja amata kandidāta izvēle būtu jāuztic Valsts prezidentam. Kā galveno argumentu šādai kārtībai Zatlers minēja to, ka šo organizāciju vadītāju izvēle patlaban ir pārlieku politizēta.

Patlaban šo iestāžu vadītājus amatā ieceļ Saeima.