Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krūmane: Sudraba par «Parex» pārņemšanu tikpat līdzatbildīga

Valsts kontroliere Inguna Sudraba par «Parex bankas» pārņemšanu ir tikpat līdzatbildīga kā visi valdības locekļi. Šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumam «De facto» pauž Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FTKT) priekšsēdētāja Irēna Krūmane.

Intervijā raidījumam Krūmane sacīja: «Ja mēs runājam par pašu procesu, kur ir minēts, ka tas ir noticis tikai un vienīgi akcionāru interesēs. Es tam nevaru piekrist. Tas ir noticis tikai un vienīgi valsts tiesisko interešu aizsardzības vārdā. Tāpēc, ka Sudrabas kundze ir sēdējusi visās valdības sēdēs klāt. Viņa ir dzirdējusi visas šīs te debates. Arī par ierobežojumu uzlikšanu neuzlikšanu, par kuru tiek rakstīs. Divas stundas gāja debate tikai par ierobežojumiem. Tādā gadījumā ja bija kādi jautājumi, kādi komentāri. Tad vajadzēja celties, lūgt vārdu, kaut ko bilst. Viņa pati šai bankā ir strādājusi. No viņas puses nebija nekādu komentāru. Būtībā viņa ir tikpat līdzatbildīga kā visi valdības locekļi, kā mēs, tie, kuri piedalījās šajās valdības sēdēs. Jo šis lēmums tika pieņemts visiem kopīgi.»

Krūmane arī sacīja, ka Valsts kontroles atzinums ir maldīgs un nekompetents, savu viedokli pamatojot ar domām, ka Valsts kontrolē nav atbilstošu speciālistu finanšu jomā.
Skaidrojot kāpēc «Parex bankai» valdība ierobežojumus uzlika tikai pēc 24 dienām, FKTK vadītāja sacīja: «ierobežojumi ir pēdējais, pats pēdējais. Mēs analizējām jau kopš oktobra mēneša ierobežojumu uzlikšanu. [..] Ja uzliek ierobežojumus, tas rada uzticības trūkumu gan konkrētajai finanšu iestādei, gan sistēmai kopumā. [..] Paralēli tajā laikā bija ārkārtīgi trauslas vēl 5 6 bankas. Uzliekot vienai bankai, šī panika pārmestos uz visām pārējām vienlaicīgi. Uzliekot tālāk sešām bankām vienlaicīgi, mēs pakļautu «kolapsam» visu bankas sistēmu.»

Krūmane arī kritizē politiķus, kuri «Parex banku» izmanto priekšvēlēšanu kampaņai, tādējādi apdraudot tās stabilitāti un arī sarunas par bankas pārdošanu.

«Jaunā priekšvēlēšanu kampaņa, kura ir sākusies, viņa ir būvēta uz «Parex bankas» platformas. Un arī ne tikai tās politiskās partijas, kuras šobrīd darbojas,  bet arī jaunveidojamā šo „Parex” stāstu izmanto kā savu platformu, un tas nav pieņemami. [..] Vai mūsu mērķis, arī šo politisko partiju mērķis nav tomēr lai šī banka tiktu pārdota pēc iespējas ātrāk un budžetā atgrieztos līdzekļi, ko valsts ir aizdevusi šai te bankai? Manuprāt, tam būtu jābūt galvenajam mērķim, nevis uzticības graušana ap šo banku un neprognozējamu seku iestāšanās,» sacīja Krūmane.

Vaicāta, vai saskata FKTK rīcībā kādas kļūdas, Krūmane atbildēja kategoriski: «Nē, es neredzu nevienu kļūdu. Vienīgais, kā mums trūka, mums nebija banku pārņemšanas likuma, kuru parlaments pieņēma decembrī. Nevienu kļūdu es neredzu.»