Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sabiedrības interesēs nav «Parex» ātra pārdošana

Sākumā gribētu uzsvērt: «Parex» īpašnieki, veicot darījumus, riskēja ne tikai ar savu naudu, bet arī ar noguldītāju, valsts iestāžu un pašvaldību noguldījumiem. Banka nav ferma, kas riskē ar izslaukumu. Viņi riskē ar mūsu visu naudu. Kā Latvijas pilsonis uzskatu, ka par to būtu jāsaņem sods. Domāju, valdībai bija jārīkojas, kā rīkojās Ņūdžersijas štats «Lehman Brothers» bankrota gadījumā, tas ir, jāsāk tiesvedība par baņķieru darījumiem.

Nopietni Rietumu investori piesargāsies pirkt peļņu nenesošu banku valstī, kuras finanšu stabilitāte ir visai neskaidra. Pārāk riskanti, un arī Rietumu investoriem pašlaik brīvu līdzekļu ir maz. Rezultātā «Parex banku» būs iespējams pārdot tikai par minimālu summu, kas nenosegs Latvijas valsts ieguldījumus. Pārdodot «Parex», vismaz daļēji atgūt bankā ieguldītos līdzekļus varēs tikai, ja valstī un bankā valdīs stabilitāte, bet pasaules ekonomikā — izaugsme. Vienīgi Austrumu kapitāls varētu būt ieinteresēts šādu šaubīgu īpašumu iegādē, viņiem ir gan naftas nauda, gan pieredze ar šaubīgiem īpašumiem. Varbūt vēl daži bijušie īpašnieki vēlētos par minimāliem līdzekļiem atgūt banku, izmantojot kādus starpniekus.

Taču bankas pārdošanai varētu būt arī citas sekas. Nākamie īpašnieki būtu ieinteresēti slēpt, kādā veidā iepriekšējie īpašnieki — valsts — pārņēma «Parex banku», kādi darījumi tika veikti utt. Iespējamie privātie īpašnieki nevēlētos tiesvedību, kas mestu ēnu pār īpašumu. Tā sakot, būs ieinteresēti, lai visi gali ir ūdenī. Šeit viņu un politiķu intereses pilnībā sakristu. Bet, ja valsts būs «Parex» īpašnieks, no Valsts kontroles noslēpt iepriekšējos darījumus, visdrīzāk, neizdosies. Un sabiedrībai paliks kontrole pār banku, arī ģenerālprokuratūras darbs būs vienkāršāks. Tieši valsts kontroles interese varētu būt iemesls, kāpēc politiķi ir tā sarosījušies ar «Parex» pārdošanu.