Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dombrovska iniciatīva esot noteikumu maiņa spēles gaitā

Premjerministra [s:27764] ir vērtējama negatīvi, norāda «Nordea bankas» valdes loceklis, Kredītu departamenta vadītājs Jānis Asaris, portālu «Apollo» informēja bankas sabiedrisko attiecību vadītāja un preses sekretāre Dagnija Stuķēna.

Citas bankas pagaidām vēl atturas komentēt premjera iniciatīvu.

«Šādu iniciatīvu vērtējam negatīvi, jo tas būtu pielīdzināms noteikumu maiņai spēles gaitā. Jāuzsver, ka šādus likuma grozījumus juridiski nevar piemērot darījumiem ar atpakaļejošu datumu, tātad, jau izsniegtajiem kredītiem,» norāda Asaris.

No otras puses, pat ja šādi noteikumi tiktu piemēroti no jauna izsniegtiem kredītiem, tā būtu neierasta prakse Eiropā un apgrūtinātu jaunu kredītu izsniegšanu. Bet tas atstātu ietekmi uz ekonomiku, jo nekustamā īpašuma tirgus stagnāciju ievilktos.

«Vēl jo vairāk, šāda likumdošanas iniciatīva nozīmētu to, ka valsts kā noteicošo kreditēšanas veidu izvirza kreditēšanu pret ķīlu, tā saucamo, lombarda principu, kas nav vēlamais kreditēšanas attīstības virziens,» uzsver Asaris.

Banka apzinās, ka grūtības ar kredītu atmaksu valstī kļūst gan par ekonomisku, gan par sociālu problēmu, tāpēc banka ir atvērta dažādiem problēmu risinājumiem un ir iespēja meklēt kopīgas sadarbības formas, lai klienti pārvarētu šī brīža grūtības un varētu «nostāties uz kājām».

«Diemžēl esam spiesti atzīt, ka šāda veida paziņojumi nevis risina problēmu, bet draud to vēl vairāk saasināt, dodot cilvēkiem viltus ilūzijas par kādiem īpašiem valsts garantētiem risinājumiem «parāda atlaišanai». Pat, ja šādi risinājumi ir tikai izteikumu līmenī, tas noteikti nekavējoties ietekmēs kredītu maksājumu kavējumu pieaugumu banku sektorā,» saka bankas valdes loceklis.

«DnB NORD banka» ir pārsteigta medijos izlasot informāciju par premjerministra iniciētajiem grozījumiem. Bankas pārstāve Teika Lapsa portālam «Apollo» norādīja, ka pašreiz trūkst precīzas informācijas, tāpēc banka atturas sniegt jebkādus komentārus.

Taču banka pastāvīgi sniedz atbalstu tiem kredītņēmējiem, kuriem darba zaudējuma vai ienākumu būtiskas samazināšanās rezultātā vairs nav iespējams segt kredīta maksājumus iepriekšējā apmērā un kuri laicīgi vēršas bankā ar lūgumu izskatīt iespējas kredītatmaksas termiņu pagarināšanai un maksājumu atlikšanai vai samazināšanai.

Arī «Swedbank» pagaidām attura sno komentāriem par šo iniciatīvu, norādot, ka bankas galvenais fokuss patlaban ir ilgtermiņa sadarbība ar klientiem, meklējot labākos risinājumus šajos grūtajos laikos, skaidro bankas preses sekretāre Kristīne Jakubovska.

Savukārt 'SEB  banka' norāda, ka tā ir gatava ar valdību runāt un meklēt risinājumus, kas vienlaicīgi sniegtu atbalstu esošajiem kredītņēmējiem un arī nodrošinātu jauna finansējuma piešķiršanu

«Lai veicinātu ārvalstu investoru uzticību Latvijai, kā arī vietējo uzņēmēju darbību Latvijā, svarīgi ir ievērot tiesiskās paļāvības principu jebkurā uzņēmējdarbības jomā, arī banku darbībā, līdz ar to biznesa darbības nosacījumu maiņa ar atpakaļejošu datumu vienmēr ir rūpīgi jāizsver,» portālam «Apollo» sacīja bankas pārstāve Agnese Strazda.

Taču tā kā nav vēl pieejama detalizētāka informācija, konkrētas detaļas nav iespējams komentēt, norāda Strazda.

«Ja tiek nodefinēts, ka banku uzdevums ir norakstīt visus iepriekšējos kredītus, jāizvērtē, kādas būs jauna finansējuma piešķiršanas iespējas. Arī jaunu hipotekāro kredītu piešķiršana pēc šāda scenārija varētu ietvert sevī nosacījumus, ka cilvēkiem būs jānodrošina lielāka līdzdalība mājokļa iegādē nekā līdz šim,» skaidro bankas pārstāve.

Jau tagad banka palīdz saviem klientiem ar dažādiem atbalsta mehānismiem, lai mazinātu finansiālo slodzi un mazinātu kredītmaksājumus