Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Partiju biedri nemaz neraujas tikt sarakstos

Izrādās, ka politisko partiju biedri nemaz tā neraujas tikt vēlēšanu kandidātu sarakstos un viņu starpā pat nepastāv konkurence. Tas secināts biedrības «Sabiedrība par atklātību «Delna»» veiktajā pētījumā.

Pētījuma autori veikuši 30 intervijas ar dažādu partiju pārstāvjiem un noskaidrojies, ka partiju biedri ir vai nu ilgi jāpierunā kandidēšanai, vai arī, ja viņi piekrīt palīdzēt partijai «aizpildīt» kandidātu sarakstu, viņi vienlaikus nevēlas, lai tiktu ievēlēti.

Tāpēc lielākajai daļai partiju aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās bijušas grūtības ar sarakstu noformēšanu. Veiksmīgi no situācijas izgājusi partija «Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā», kuri sarakstā iekļāva nevalstisko organizāciju pārstāvjus un šie cilvēki veidoja pusi no kandidātu saraksta.

Noskaidrojies, ka partijas biedru vidū nepastāv konkurence par iekļūšanu kandidātu sarakstā -  vairākumā gadījumu listē iekļūst visi, kas izteikuši vēlmi kandidēt.  Pētījuma autori norāda, ka tas rada cēloni zemajam biedru  politiskās kompetences līmenim partijās. Partijas biedram neesot nepieciešams iepriekš gūt noteiktu pieredzi  partijas darbībā vai arī sasniegt kompetences līmeni, kas nepieciešams amatam, uz kuru biedrs kandidē.  Konkurences trūkums nodrošina, ka šim pretendentam būs viegli iekļūt partijas vēlēšanu sarakstā arī bez šīm prasībām.

Nepastāv arī īpaša vērtēšana, vai  pretendenti ir piemēroti deputāta amatam. No visām pētījumā iekļautajām 11 partijām tikai piecām (JL, PS, SCP, PCTVL un LSDSP) ir noteikti kandidātu vērtēšanas kritēriji. Pārsvarā šie kritēriji partijās ir: kandidātu atpazīstamība, lojalitāte partijai un laba reputācija.