Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvija oficiāli pārtraukusi dalību operācijā Bosnijā un Hercegovinā

Šodien Latvija oficiāli pārtrauc dalību Eiropas Savienības (ES) militārajā operācijā Bosnijā un Hercegovinā «ALTHEA», no operāciju rajona atsaucot divus Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīrus, kuri dienesta pienākumus pildīja operatīvo spēku «Ziemeļi» sastāvā.

Jau 6.oktobrī svinīgā ceremonijā Sarajevā tika nolaists Latvijas valsts karogs, tādējādi apliecinot faktu, ka šodien Latvija pārtrauks dalību minētajā militārajā operācijā.

Dažādās operācijās  Bosnijā un Hercegovinā Latvijas karavīri piedalījās kopš 1996.gada aprīļa, aģentūru LETA informēja NBS komandiera personīgā štāba Preses daļā.

Operācija «ALTHEA» tika uzsākta 2004.gada 2.decembrī, pārņemot to no NATO vadītās operācijas «Stabilisation Force» (NATO SFOR) un aizvietojot NATO spēkus ar ES spēkiem (EUFOR). Vairāk nekā 20 valstis ir sniegušas ieguldījumu EUFOR veidošanā, tostarp arī piecas valstis, kas nav ES dalībvalstis.

EUFOR uzdevums ir palīdzēt nodrošināt un uzturēt stabilu un drošu vidi valstī un, atbalstot ES Īpašā pārstāvja misijas īstenošanas plānu, apkarot organizēto noziedzību, tādējādi veicinot valsts gatavību integrācijai Eiroatlantiskajās struktūrās.

Jau ziņots, ka šā gada 14.augustā NBS savu vienību atsauca arī no Kosovas, kur dienesta pienākumus NATO vadītajā daudznacionālās spēku kaujas grupas «Centrs» sastāvā pildīja 17 Latvijas karavīri.

Kopš 1996.gada, kad Latvijas karavīri uzsāka dalību starptautiskajās operācijās, tajās ir dienējuši jau 2869 karavīri, pildot dienesta pienākumus Bosnijā un Hercegovinā, Albānijā, Kosovā, Afganistānā, Irākā, Maķedonijā un Gruzijā.

NBS dalību starptautiskajās operācijās uzsāka Balkānu reģionā - 1996.gadā Bosnijā un Hercegovinā, bet 1999.gadā - Albānijā un Kosovā. 2003.gada februārī NBS vienības devās uz Afganistānu un maijā - uz Irāku. Operāciju Irākā Latvija beidza 2008.gada novembrī.