Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kredītņēmēju atbildības ierobežošana kavēs ekonomikas atveseļošanos

Premjera Valda Dombrovska rosinātās izmaiņas likumos, kas kredītņēmēja atbildību pret kredīta devēju aprobežotu ar ķīlas vērtību, atturēs bankas no hipotekārās kreditēšanas un būtiski aizkavēs Latvijas ekonomikas atveseļošanos, aģentūrai BNS atzina «Swedbank» grupas korporatīvo attiecību vadītājs Tomass Baktemans.

«Latvija ir viens no četriem «Swedbank» mājas tirgiem, mēs esam spēcīgi iesaistījušies ilgtspējīgu risinājumu meklēšanā visām pusēm, un mums nav citu nodomu kā palikt Latvijā ilgtermiņā. Taču neviena banka vai kompānija nespēj darboties vidē, kur šāda mēroga likumi tiek mainīti ar atpakaļejošu spēku,» sacīja Baktemans.

Viņš uzsvēra, ka likumi ar atpakaļejošu spēku nav daļa no Eiropas tiesiskajām tradīcijām un nozīmīgi ietekmēs nākotnes ārzemju investīcijas Latvijā, ko atzinusi arī Latvijas Banka.

«Šādi likumi atturēs mūs un visas citas bankas no hipotekārās kreditēšanas, izņemot tikai ļoti limitētu apmēru, kas pilnībā mainīs biznesa nosacījumus visiem finanšu tirgu dalībniekiem. Visbeidzot, tam būs negatīvas sekas visiem Latvijas klientiem un visai Latvijas sabiedrībai, kā arī būtiski aizkavēs Latvijas ekonomikas atveseļošanos,» teica Baktemans.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Dombrovskis ir uzdevis Valsts kancelejas Juridiskajam departamentam steidzami sagatavot grozījumus Civilprocesa likumā un citos normatīvajos aktos, kas paredzētu, ka kredītņēmēja - fiziskas personas - atbildība pret kredīta devēju saistībā ar vienīgā mājokļa iegādi ir aprobežota ar ķīlas vērtību un pēc ķīlas realizācijas nav iespējama piedziņas vēršana uz pārējo kredīta ņēmējam piederošo mantu, kā arī nav iespējams pieprasīt galvotājiem veikt maksājumus atlikušās aizdevuma summas apmērā, kas palikusi pēc ķīlas realizācijas. Premjera iniciatīva tiek skaidrota ar situāciju finanšu tirgū un pieaugošajām kredītņēmēju problēmām.

Dombrovskis lūdzis izvērtēt arī iespēju paredzēt, ka kredīta ņēmēju un tā ģimenes locekļus nav iespējams izlikt no vienīgā mājokļa, ja nav panākta vienošanās par ģimenes pāreju uz citu dzīvojamo platību, tostarp bankām būtu pienākums piedāvāt šādu mazāku platību no to pārziņā esošajām dzīvojamām platībām.

Grozījumu sagatavošana varētu ilgt līdz vienam mēnesim. Ja piedāvātos grozījumus atbalstīs koalīcija un Saeima, plānots, ka tie stāsies spēkā no nākamā gada.

Banku pārstāvji iepriekš atzina, ka minētais premjera priekšlikums veicinās kredītu maksājumu kavējumu pieaugumu banku sektorā. Turklāt šādas izmaiņas nav piemērojamas jau izsniegtajiem kredītiem.