Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā pedofilus ārstēs ar psiholoģiskām metodēm

Tuvāko gadu laikā elektroniskās aproces smagu noziegumu veicējiem neliks, arī piespiedu ārstēšanu vai kastrāciju neveiks. Tā vietā no cietuma iznākušos izvarotājus un citus dzimumnoziedzniekus uz pareizā dzīves ceļa centīsies vest sarunu ceļā, pirmdien vēsta Latvijas Radio.

Latvijas Probācijas dienests saņēmis finansējumu no Norvēģijas vairāk nekā 700 000 eiro (504 000 latu) apmērā, lai izglītotu vietējos speciālistus darbā ar notiesātajiem dzimumnoziedzniekiem, kas iznākuši no cietuma.

Iecerēts, ka ārvalstu eksperti apmācīs 18 Probācijas dienesta darbiniekus, kas astoņās vietās visā valstī strādās ar dzimumnoziedzniekiem. Speciālisti darbosies divatā un reizi nedēļā tiksies ar astoņiem līdz deviņiem dzimumnoziedzniekiem. Sarunu laikā speciālisti, izmantojot dažādus psiholoģiskus paņēmienus, centīsies mainīt bijušo ieslodzīto domas, lai atturētu personas no jauniem noziegumiem.

«Es uzskatu, ka tā ir velti izmesta nauda. Mūsdienās iespējams ar tehnoloģisku ierīci aprīkot jebkuru noziedznieku, kurš iznāk no cietuma. Viena persona var uzraudzīt simtiem cilvēku, kas pārvietojas konkrētos maršrutos un veic konkrētus darbus,» Latvijas Radio sacīja Ieslodzījumu vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte.

Iekšlietu ministrija jau bija veikusi aprēķinus, ka elektronisko aproču sistēmas ieviešana izmaksātu ap 200 000 latu un būtu piemērojama aptuveni 100 sodu izcietušajiem, taču joprojām aizdomīgajiem cilvēkiem. Tomēr sarunās ar ekspertiem izkristalizējies viedoklis, ka šāda sistēma nebūtu pietiekami efektīva, lai atturētu noziedzniekus no jaunu nodarījumu veikšanas. Turklāt, ņemot vērā naudas trūkumu, ideja atlikta uz nezināmu laiku.

Pasaules mēroga speciālists dzimumnoziedznieku uzvedības korekcijas jautājumos Kristofers Tomsons stāsta, ka viņa dzimtenē Kanādā no cietuma iznākušos noziedzniekus galvenokārt ārstē ar psiholoģiskām metodēm. Retos gadījumos dzimumnoziedzniekus kastrē, turklāt ne tikai ķīmiski, bet arī ķirurģiski. Tomēr — tikai ar pašu noziedznieku piekrišanu.

«Mēs nevaram noziedzniekam likt iet ārstēties, viņam ir tiesības no tā atteikties. Taču šādā gadījumā mums ir tiesības neatbrīvot viņu no apcietinājuma. Mēs ļaujam notiesātajam pašam pieņemt lēmumu — mēs nevaram veikt ķirurģiskas darbības bez viņa atļaujas,» stāsta Tomsons.

Psiholoģe Ilze Ušacka ikdienā strādā ar cietumniekiem, un dienā vismaz reizi nākas runāt ar kādu dzimumnoziedznieku. Viņa skaidro, ka dzimumnoziedznieku vidū ir ļoti dažādi cilvēki: «Nupat runāju ar kādu jaunu pusi. Viņš principā neatceras, kā tas gadījās, jo bija alkohola un narkotiku reibumā. Tad viņam ir šī vainas sajūta, viņš ir dusmīgs uz visu pasauli un domā, kādēļ man jāatrodas cietumā? Otra daļa domā, ka izdarījuši labu darbu — iedevuši bērniem konfektes, ko mamma un tētis nepērk, pacienā, bet par to pienākas «darbiņš». Principā lielākajai daļai dzimumnoziedznieku ir psihiskas saslimšanas.»