Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LNSO. Gothams. DJ <i>Monsta</i>: «SimfoNiMo»

16. oktobrī pirmo reizi Latvijā klausītājiem tiks piedāvāta unikāla muzikālā jaunrade – simfoniskās un elektroniskās mūzikas sintēze LNSO un apvienības «NiMo» izpildījumā. Koncerts «LNSO. Gothams. DJ Monsta: SimfoNiMo» klausītājiem piedāvās neparastu un eksperimentālu muzikālo skanējumu, sapludinot simfonisko un elektronisko mūziku.

Apvienība «NiMo» – ko pārstāv avangardiskais komponists un saksofonists Niks Gothams un pazīstamais dīdžejs Monsta ir labi pazīstama klubu un dažādu deju pasākumu apmeklētājiem. Šajā koncertā viņiem pievienosies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, diriģenta Andra Pogas vadībā. Koncertā būs dzirdami gan zināmi klasiskās mūzikas skaņdarbi apvienības «NiMo» apdarē, gan arī komponista Nika Gothama oriģinālskaņdarbi. Koncerta sākums plkst.19.30 Lielajā Ģildē.

Programma:

  • Volfgangs Amadejs Mocarts Uvertīra operai «Burvju flauta» «NiMo» apdarē;
  • «NiMo» oriģinālskaņdarbs «Tava austere» ;
  • Ādolfs Skulte Bolero no baleta «Brīvības sakta» «NiMo» apdarē;
  • «NiMo» oriģinālskaņdarbs «Sapņo» (Aleksandra Čaka teksts);
  • Džordžs Geršvins Dziesma «Miglaina diena Londonā» «NiMo» apdarē;
  • «NiMo» oriģinālskaņdarbs «Zīmējumi uz trotuāra» ;
  • Džovanni Gabrieli / Niks Gothams «Zonas» ;
  • «NiMo» oriģinālskaņdarbs «Džeimss briesmās» ;
  • Nikolajs Rimskis-Korsakovs 4. un 5. daļa no «Spāņu kapričo» «NiMo» apdarē.

Koncerta diriģents Andris Poga komentējot šo koncertu uzsver, «Man kā akadēmiskam mūziķim, šis ir patiess izaicinājums darīt kaut ko pilnīgi jaunu. Divdesmitajā gadsimtā ir bijuši daudzi mēģinājumi sapludināt simfonisko mūziku ar džezu vai roku, nu ir pienākusi kārta elektroniskajam formātam. Manuprāt, šis ir izaicinājums katram mūziķim kas piedalās koncertā, jo tā ir sava veida provokācija – robežu nojaukšana starp dažādiem mūzikas žanriem. Tas ir absolūti radošs un pat nedaudz skandalozs process.»

Niks Gothams, kas šajā koncertā piedalās ne tikai kā saksofonists, bet arī kā komponists šo projektu raksturo šādi: «programmā «SimfoNiMo» simfoniskā orķestra instrumentu sastāvu un labi pazīstamu simfonisko repertuāru vēlējāmies apvienot ar grupas «NiMo» skanējumu – mūsdienīgām un unikālām džeza-elektronikas kompozīcijām un improvizācijām. Plašā orķestra tembru palete tiks bagātināta ar saksofona, sintezatora un semplera skaņām, par pamatu ņemot tieši ritmu. Gan džezu, gan klubu mūziku bieži dēvē par «ritmisko mūziku», jo tās pamatā ir ritms, taču arī Mocarta, Rimska-Korsakova un Skultes mūzika ir tikpat ritmiska. Mēs to vienkārši akcentējam. Tā kā «NiMo» skanējumā ir daudz džeza un acid-jazz stilistikas, šajā programmā iekļauta viena Džordža Geršvina kompozīcija, jo arī Geršvins savos darbos ietvēra gan klasiskos, gan džeza elementus. Strādājot pie šīs programmas, esošais «NiMo» repertuārs tika attīstīts un padziļināts ar jaunām interpretācijām. Mūsu mērķis bija apvienot tādas mūzikas skaņas un tradīcijas, kas līdz šim reti skanējušas kopā, un darīt to ar respektu, prasmi un jūtīgumu, tādējādi radot jaunu, estētiski efektīvu sintēzi.»

Savukārt Uldis Cīrulis jeb DJ Monsta komentējot gaidāmo koncertu uzsver: «man ir liels gods un liels izaicinājums uzstāties kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. Mans mērķis mūzikā ir atbrīvot klausītājus. Vēlos parādīt, ka arī dīdžejs var kāpt uz vienas skatuves kopā ar simfonisko orķestri un papildināt to. Papildināt tā, lai modernie ritmi, elektroniskie instrumenti  un skaņu efekti orķestrī izklausītos dabiski, it kā viņi vienmēr tur bijuši. Gatavojot šo programmu, iedomājos, piemēram, kā Mocarts būtu komponējis, ja viņa dzīves laikā jau būtu pieejamas elektronisko instrumentu iespējas...»

Niks Gothams visplašāk zināms kā saksofonists, bet muzikālajā jomā viņš darbojas ne tikai kā izpildītājs, bet arī kā komponists, aranžētājs un pedagogs. 2008. gadā viņš kā komponists kopā ar apvienību «Abi gali» izdevis albumu, kurā ir dzirdamas viņa paša komponētās melodijas. Jau divus gadus pastāvošajā apvienībā «Abi gali» Niks spēlē kopā ar taustiņinstrumentālistu Madaru Kalniņu, ģitāristu Andreju Jevsjukovu, basistu Andri Grunti un bundzinieku Kasparu Grigali. Latvijā Nika Gothama mūziku pasutījuši un izpildījuši «Rīgas Kamermūziķi», ansamblis Altera Veritas, Rīgas saksofonu kvartets, Latvijas Radio koris, vīru koris Gaudeamus, ansamblis Schola Cantorum Riga u. c. 2008. gadā Latvijas Nacionālajā operā stīgu kvartets «Diference» izpildīja Nika Gothama skaņdarba «Vive La Difference» pirmatskaņojumu.

Savukārt Dj Monsta (Uldis Cīrulis) ir dīdžejs, kurš spēlē skaņu plates klubos un dažādos pasākumos ar Broken Beat, Nu Jazz, Jazz, Funk un Latin stila mūziku. Savā ilgajā dīdžeja pieredzē Dj Monsta ir uzstājies un pabijis daudzos klubos Eiropā un Krievijā, kāpjot uz vienas skatuves ar slaveniem dīdžejiem. Dj Monsta ir piedalījies arī daudzos ierakstos; kā scratch dīdžejs 2006. gadā viņš piedalījās arī studijas «Rija» animācijas filmā «Melnā kaste». Īpaši viņu interesē uzstāšanās kopā ar dažādiem džeza un klasiskās mūzikas mūziķiem. Kopš 2008. gada viņš aktīvi muzicē kopā ar saksofonistu un komponistu Niku Gothamu. Šī sadarbība ir izveidojusi jaunu mūzikas projektu «NiMo».

Grupas «NiMo» skanējums atklāj reti interesantu ķīmiju starp diviem improvizācijas meistariem: džeza saksofonistu un komponistu Niku Gothamu un dīdžeju Monstu. Nika lipīgās melodijas kombinācijā ar Monstas apburošajiem ritmiem mirklī aizrauj klausītājus, un improvizētie dueti starp skreču un saksofonu ir neatkārtojami. Apvienība «NiMo», kas dibināta 2008. gadā, uzstājas gan koncertos, gan klubos, kļūstot par publikas iemīļotu muzikālo vienību. 2010. gada sākumā iznāks «NiMo» pirmais kopīgais albums.