Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lai iegūtu maznodrošinātā pabalstu, nedrīkst stāstīt patiesību

Ir likums. Un ir iespējas to apiet. Divdomīga situācija izveidojusies izveidojusies saistībā ar maznodrošinātā pabalstu saņemšanas kārtību. «Panorāmas fokuss» vēstīja, ka [s:28110]. Taču Rīgas domes deputāts un sociālo lietu komisijas vadītājs [s:28111].

Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Inese Švekle portālam «Apollo» pastāstīja: «Personai (ģimenei), kura vēršas Sociālajā dienestā un lūdz sociālo palīdzību (palīdzības pieprasītājs), saskaņā ar Ministru kabineta 03.03.2009. noteikumu Nr.214 «Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu» 1.pielikumu, ir jāaizpilda iztikas līdzekļu deklarācija (deklarācija), kurā jānorāda personas, kuras dzīvo kopā ar palīdzības pieprasītāju, ģimenes locekļi, kuri deklarācijas iesniegšanas brīdī dzīvo atsevišķi, strādājošo darba vietas, nekustamie īpašumi, kustamā manta, noslēgtie uztura līgumi, kā arī pašlaik esošās parādsaistības un aizdevumi. Parakstot deklarāciju palīdzības pieprasītājs ar savu parakstu apliecina, ka deklarācijā norādītās ziņas ir pilnīgas un patiesas.

Saskaņā ar šo noteikumu 8.punktu, deklarācijā sniegtās ziņas Sociālais dienests pārbauda izmantojot pašvaldības un valsts datu reģistros pieejamās ziņas par personu (ģimeni) vai pieprasot ziņas no valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī citām juridiskām un fiziskām personām, ja nepieciešams, pieprasot arī ziņas apliecinošus dokumentus no palīdzības pieprasītāja un apsekojot personas (ģimenes) dzīvesvietā.

Sociālais dienests pārbauda palīdzības pieprasītāja ziņas Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā par personai (ģimenei) piederošajiem nekustamajiem īpašumiem Rīgā un ārpus tās, Ceļu satiksmes drošības direkcijas datu bāzē informāciju par personai (ģimenei) piederošajiem transportlīdzekļiem, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras sniegtās ziņas par personas (ģimenes) ienākumiem no valsts sociālās apdrošināšanas, kā arī pieprasa personai (ģimenei) iesniegt papildus dokumentus, tai skaitā, bankas konta izdruku par pēdējiem trīs mēnešiem, kurā ir iespējams pārliecināties par patiesajiem ienākumiem, parādsaistību esamību un veiktajiem ikmēneša maksājumiem.

Rīgas domes «Noteikumi par Rīgas pilsētas pašvaldības sociālajiem pabalstiem» 14.punkts nosaka, ka pabalstu izmaksu saskaņā ar motivētu lēmumu pārtrauc vai arī samazina tā apmēru, ja klients, aizpildot deklarāciju, ir sniedzis nepatiesas ziņas vai bez attaisnojoša iemesla nepilda līdzdarbības pienākumus, savukārt, 15.punkts nosaka, ka klients ir atbildīgs par sniegto ziņu patiesumu un savu rīcību, kā arī atbildīgs par zaudējumu, kas Sociālajam dienestam radušies viņa vainas vai nelikumīgas rīcības dēļ, atlīdzināšanu.»

Taču neraugoties uz šiem noteikumiem, Kordjumovs «Apollo» apgalvoja, ka noteikumus tāpat ir iespējams apiet. Turklāt pavisam vienkārši - nesniedzot pašvaldībai sava bankas konta izrakstu. «Lai pretendētu uz pabalstu cilvēkam ir jāaizpilda deklarāciju, kurā tiek jautāts, vai cilvēkam ir kādas kredītsaistības. Ja cilvēks neraksta neko un nesniedz ziņas par sava bankas konta stāvokli, pašvaldībai to nav iespēju pārbaudīt,» norādīja Kurdjumovs un piebilda: «Tas ir tāpat kā censties iegūt kādas ziņas par to, vai kāds cilvēks ir vai nav psihiski slims (..) to drīkst pieprasīt tikai tiesībsargājošās iestādes. Tāpat arī ar konta izrakstu.. Ja cilvēks nesniedz tādas ziņas, tad pašvaldībai nav iespējams tās iegūt,» sacīja Kurdjumovs.

Viņš tāpat norādīja, ka patlaban vienīgais veids kā atgūt nelietderīgi izmaksātos pabalstus, ir vērsties policijā ar iesniegumu un pieprasīt zaudējumu atlīdzību.