Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ēķis: man paliek mērķis — panākt tautas vēlēta prezidenta ieviešanu

Telekompānijas LNT vadītājs Andrejs Ēķis sola, ka telekanāls īpaši skaidros, kādas priekšrocības būtu, ja tauta, nevis parlaments, izvēlētos prezidentu. Viņš intervijā laikrakstam «Latvijas Avīze» atklāj, ka panākt tautas vēlētu prezidentu esot viņa virsmērķis.

«No partijām neko nevar sagaidīt. Tur pamazām ievirza amatos, bet amatā izvirst, un sākas rutīna. Tev nekādas sevišķas prasības neizvirza. Tad tu tur nonāc kaut kādā interešu zonā vai laukā un pa turieni peries. Es runāju par šo laiku, kad laiva jāvelk ārā un jānodarvo,» sacīja Ēķis.

«Mēs LNT skaidrosim prezidentālas republikas priekšrocības, raisīsim diskusiju sabiedrībā. Man tas būs kā virsmērķis. Pilnīgi iespējams, ka jāsaved kārtībā arī tā sistēma, pēc kuras vēlējam Saeimu, un es ceru, ka būs spēki, kas ar to nodarbosies, taču man lai paliek šis mērķis — panākt tautas vēlēta prezidenta ieviešanu,» intervijā atklāj LNT vadītājs.

Ēķis pauž pārliecību, ka «politiķis ir tas, kurš nolicis malā personīgo dzīvi un ziedojas tautai un valstij».

«[Kārļa] Ulmaņa dzīves gājums tāds lielā mērā bijis. Viņš pirms apvērsuma pūlējās konstitucionāli pārvērst valsti par prezidentālu republiku. Arī 20. gados, kad tapa Satversme. Taču tolaik bija daudz politiķu ar citādiem ieskatiem, kas varu vēlējās redzēt sadrumstalotu, un viņi izrādījās pārsvarā! Tāpēc rodas galvenā problēma, ka mums nav viena cilvēka, kam vēlētāji četrus gadus uzticētu varu un kas personīgi atbildētu par to, kas viņa vadībā notiek valstī. Šis vīrs izraudzītos ministrus, nospraustu un īstenotu kursu. Bet pie jūsu minētās apkarošanas vainīga bezvara. Kas ir parlaments? Agrākos laikos lielākoties aristokrātu grupa, kuri pasēdēja pie monarha kā konsultatīvs orgāns. Monarhi ir aizvākti, bet palikusi šī konsultatīvā grupa. Viņi no sava vidus izvēlas valdības locekļus, tie pavalda, kaut ko sadara un visas kļūmes «aizrunā» ar politisko atbildību. Pēc tam vecie ministri pazūd, vietā ieliek jaunus pavaldītājus, un turpinās vārīšanās savā sulā. Mēs, tie pārējie, esam kaut kur citur, nost no šā procesa. Tāpēc vairākkārt esmu paudis pārliecību, ka tā — pa vecam — vairs nedrīkst dzīvot. LNT tagad ir saimnieks «News Corp». Man nav ne padomes, ne valdes, ir tikai viens Ēķis, kurš atbildīgs īpašnieku priekšā, kādi būs ienākumi, un pārējais viņus neko daudz neinteresē. Bet tā ir ļoti konkrēta atbildība. Jā, televīzijā manāma krīzes ietekme, piemēram, reklāmas ienākumi plok par 40%. Tad mēs pretī samazinām izdevumus par 40%. Valstī vajadzētu līdzīgi saimniekot, tikai Saeimā ir tik daudz interešu grupu un grupiņu, ka neko neizdodas lāgā paveikt. Toties nacionālās intereses Latvijā vispār nav definētas. Un nav definēts mērķis, kas valstij jāsasniedz.»