Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Neatzīst baznīcas īpašuma tiesības uz Dzemdību namu

Rīgas apgabaltiesa šodien noraidīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) prasību pret Rīgas domi un Rīgas pašvaldības SIA «Rīgas Dzemdību nams», kurā lūgts atjaunot baznīcas tiesības uz Dzemdību nama ēku Rīgā, Miera ielā 45.

LELB advokāts Uģis Treilons pēc tiesas sēdes vēl nevarēja pateikt, vai baznīca spriedumu apstrīdēs. Viņš sacīja, ka sākotnēji jāiepazīstas ar sprieduma motīviem.

Motivēts šodien pasludinātā Rīgas apgabaltiesas sprieduma teksts būs pieejams no 30. oktobra, un no šā datuma 20 dienu laikā to varēs apstrīdēt Augstākajā tiesā.

Jau ziņots, ka prasībā LELB lūgusi tiesu atzīt baznīcu par 1862. gadā dibinātās «Marijas diakonistu biedrības» tiesību pārmantotāju, kurai līdz 1943. gadam piederējuši vairāki īpašumi Miera ielā 45, kā arī 47/49 un tās apkārtnē.

Jau 1895. gadā zemesgabals Miera ielā un uz tā esošā vienstāva slimnīcas ēka uz pirkuma līguma pamata zemesgrāmatā reģistrēta kā «Marijas diakonistu biedrības» īpašums. Biedrībai šie īpašumi piederējuši līdz atsavināšanai Otrā pasaules kara gados.

LELB lūgusi konstatēt īpašuma tiesību pārmantojamību starp baznīcu un «Marijas diakonistu biedrību», atjaunot tās tiesības uz tagadējo Dzemdību nama ēku, kā arī atzīt starp Rīgas domi un pašvaldības SIA «Rīgas Dzemdību nams» noslēgto nomas līgumu daļēji par spēkā neesošu. Ar šo līgumu Rīgas Dzemdību nams pieņēmis ēku Miera ielā 45 nomā no Rīgas domes.

LELB Sabiedrisko attiecību komisijas vadītājs Ivars Kupcis  iepriekš informēja, ka baznīca lūgusi tiesu atjaunot īpašuma tiesības uz īpašumu Miera ielā 45, kas savulaik bijis baznīcas izveidotas un baznīcai piederīgas labdarības biedrības īpašums.

Prasība attiecas uz zemi un vienu no ēkām, kas no vēsturiskā kompleksa saglabājusies līdz šodienai, atzina Kupcis.

LELB pārstāvis uzsvēra, ka baznīca «nekādā ziņā nevēlas traucēt šajā īpašumā atrodošos iestāžu darbību — jo īpaši Rīgas pilsētas Dzemdību nama darbību, jo mēs ļoti labi saprotam, cik būtisku lomu sabiedrībā veic šī iestāde un tur strādājošie».

Pēc Kupča teiktā, tādēļ LELB cer uz labprātīgu vienošanos ar Rīgas domi par šā strīda risinājumu, tostarp pieļaujot iespēju saņemt kompensāciju par šo īpašumu.

LELB nevēlas nevienu izlikt no esošajām telpām. Ja tiesa lems par īpašumtiesību nodošanu baznīcai un pašvaldība tam piekritīs, baznīca pieļauj iespēju slēgt nomas līgumu ar Rīgas Dzemdību namu, līdzīgi kā pašlaik Dzemdību namam noslēgts nomas līgums ar Rīgas domi, skaidroja Kupcis.

«Darīsim visu iespējamo, lai situācijas risinājums būtu labvēlīgs visām iesaistītajām pusēm,» piebilda LELB pārstāvis.

Prasībā lūgts atjaunot LELB īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu Miera ielā 45 (zemi un ēku), turklāt īpašuma tiesību atjaunošanas gadījumā LELB mērķis nav izlikt no ēkas Dzemdību namu, bet gan pārņemt to savā īpašumā.

Prasību LELB Rīgas apgabaltiesā iesniedza 2008. gada 15. decembrī, un tā vērsta pret Rīgas domi, Rīgas Dzemdību namu, bet trešo personu statusā pieaicināta Rīgas pilsētas Zemes komisija un Rīgas Vidzemes priekšpilsētas izpilddirekcija.