Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jakāns apsver iespēju apstrīdēt Repšes lēmumu par disciplinārsodu

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektors Dzintars Jakāns par finanšu ministra Einara Repšes (JL) lēmumu noteikt viņam disciplinārsodu - amatalgas samazinājumu par 20% uz sešiem mēnešiem - uzzinājis no masu medijiem, taču pēc iepazīšanās ar lēmuma tekstu vērtēs iespēju to pārsūdzēt tiesā.

Ņemot vērā, ka VID piektdiena nav darba diena, par ministra lēmumu Jakāns uzzinājis tikai no žurnālistiem.

Viņš nav iepazinies ar lēmuma tekstu, taču, ja arī lēmumā par soda noteikšanu minēts uzdevums uzsākt regresa prasības celšanu, lai nodrošinātu visu materiālo zaudējumu segšanu no Jakāna personīgajiem līdzekļiem, kas valstij nākotnē tiks nodarīti, tad tas noteikti būs pirmais šāds precedents.

Jakāns aģentūrai LETA pret viņu ierosināto disciplinārlietu nosauca par «farsu un absurdu».

Viņš uzsvēra, ka valstij nekādi zaudējumi nav nodarīti, jo no amatiem vasarā atbrīvotie Vasilijs Kivļonoks un Jānis Laizāns nekādas kompensācijas nav pieprasījuši.

VID Komunikācijas daļas priekšniece Agnese Grīnberga aģentūrai LETA sacīja, ka Kivļonoks un Laizāns oktobrī atjaunoti amatos VID. Viens no viņiem strādā Muitas kriminālpārvaldē, bet otrs - Akcīzes preču pārvaldē.

Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas departamenta direktora vietnieks Aleksis Jarockis aģentūru LETA informēja, ka Laizāns amatā VID atjaunots 15.oktobrī, bet Kivļonoks - 12.oktobrī.

Grīnberga aģentūrai LETA atturējās nosaukt precīzu Jakāna amatalgas apjomu, uzsverot, ka viņam alga samazināta līdz ar budžeta grozījumiem šā gada vasarā.

Pēc aģentūras LETA datubāzē pieejamās informācijas, Jakāna atalgojums pēc šiem grozījumiem noteikts robežās no 2000 latiem līdz 2500 latiem.

LETA jau ziņoja, ka Repše (JL) šodien nolēmis piemērot disciplinārsodu - amatalgas samazināšanu par 20% uz sešiem mēnešiem - Jakānam, bet VID Personāla un stratēģiskās attīstības pārvaldes Personāla administrēšanas un juridiskās daļas vadītājam Artim Zaļūksnim piemērots sods - atbrīvošana no amata.

Disciplinārlieta septembrī tika ierosināta saistībā ar žurnālistes Ilzes Jaunalksnes telefonsarunu noklausīšanās krimināllietā apsūdzēto bijušo finanšu policistu Vasilija Kivļonoka un Jāņa Laizāna atbrīvošanu no amatiem VID šā gada jūnijā. Finanšu ministrijas ieskatā atbrīvošana bijusi prettiesiska.

Jarockis informēja, ka pret Jakānu un Zaļūksni ierosinātās disciplinārlietas izmeklēšanas komisija viņu darbībās konstatējusi pārkāpumus, tāpēc ministrs pieņēmis lēmumu disciplināri sodīt Jakānu ar mēnešalgas samazināšanu uz sešiem mēnešiem, ieturot 20% no viņa mēnešalgas, savukārt Zaļūksnim kā sods piemērota atbrīvošana no amata VID.

Repše uzdevis uzsākt regresa prasības celšanu, lai nodrošinātu visu materiālo zaudējumu, kas valstij tiks nodarīts VID amatpersonu prettiesisko rīkojumu rezultātā, segšanu no Jakāna un Zaļūkšaņa personīgajiem līdzekļiem.

Pēc Jarocka teiktā, tas skar atlīdzības izmaksu Kivļonokam un Laizānam, kuri šā gada jūnijā tika atbrīvoti no amatiem VID, saistībā ar viņu atjaunošanu amatā un citām viņu iespējamajām prasībām tiesā.

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija pārbaudes rezultātā konstatēja, ka VID vadītāja Jakāna rīcībā - prettiesisku rīkojumu parakstīšanā - ir saskatāmi klaji nolaidīga attieksme pret saviem pienākumiem pārraudzīt visa dienesta darbību.

Tāpat komisija secinājusi, ka Jakāna argumentācija par savas rīcības likumību un pamatotību «ir klaji maldinoša un neatbilstoša», tādēļ pārbaudes rezultātā lemts, ka Jakāns ir vainīgs un disciplināri sodāms.

Savukārt Zaļūkšņa rīcībā komisija konstatēja rupjus juridiska rakstura pārkāpumus, jo Zaļūksnis ir tieši atbildīgs par prettiesisko rīkojumu sagatavošanu.

Komisija arī secinājusi, ka Zaļūksnis kā valsts amatpersona zaudējis cieņu un uzticību, jo nav iespējams paļauties uz viņa turpmākās rīcības tiesiskumu un pamatotību.

Šādas sekas ir vērtējamas kā atbildību pastiprinošs apstāklis, tādēļ komisija lēma, ka arī Zaļūksnis ir vainīgs un disciplināri sodāms, tomēr nebija vienisprātis par piemērojamā soda veidu.

Repše, iepazīstoties ar komisijas atzinumu, lēma, ka atbrīvošana no amata ir atbilstošākais disciplinārsods, informēja Jarockis.