Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Partiju kontrolei var pietrūkt naudas

KNAB budžeta samazināšana var mazināt biroja spēju nodrošināt pilnvērtīgu politisko partiju finanšu kontroli un uzraudzīt priekšvēlēšanu aģitāciju pirms 10.Saeimas vēlēšanām 2010.gada oktobrī, sestdien vēstī laikraksts «Diena». 

Priekšvēlēšanu laikā KNAB jāapkopo informācija gan par partiju plānotajiem tēriņiem, gan par plašsaziņas līdzekļu noteiktajiem reklāmas izcenojumiem, kā arī, analizējot kampaņas un to iespējamās izmaksas, regulāri jāuzrauga, lai partijas nepārsniedz likumā noteiktos priekšvēlēšanu aģitācijas izmaksu griestus.

KNAB priekšnieka vietnieks Alvis Vilks atzīst, ka jau šogad KNAB samazinātā budžeta dēļ nespēja finansiāli nodrošināt kvalitatīvu pašvaldību un Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu aģitācijas monitoringu. Tas veikts pašu spēkiem.

Tieši KNAB darbība politisko partiju finanšu kontroles jomā nereti saasinājusi attiecības starp biroju un politiskajām partijām, piemēram, Tautas partija (TP), Zaļo un Zemnieku savienība un Latvijas Pirmā partija/Latvijas ceļš (LPP/LC) KNAB lēmumus par 2006.gadā notikušo 9.Saeimas priekšvēlēšanu aģitācijai pieļaujamo līdzekļu pārtēriņu ir pārsūdzējušas. TP un LPP/LC gadījumā strīds ir par nopietnām summām — saskaņā ar KNAB aprēķiniem šīs partijas 2006.gadā vēlētāju pārliecināšanai iztērējušas attiecīgi gandrīz par 530 tūkstošiem latu un teju 402 tūkstošiem latu vairāk, nekā drīkstēja.

Septiņu gadu laikā, kopš darbojas KNAB, biroja Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļa pieņēmusi 155 lēmumus par administratīvo sodu piemērošanu politiskajām partijām gandrīz 82,5 tūkstošu latu apmērā. Turklāt laikā kopš 2003.gada birojs pieņēmis 94 lēmumus par partiju pretlikumīgi saņemto finanšu līdzekļu ieskaitīšanu valsts budžetā. Kopējā valsts budžetā ieskaitāmās naudas summa ir visai iespaidīga — 2,011 miljoni latu, raksta «Diena».