Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aizdomas par negodīgu konkursu Austrumu slimnīcā

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca izsludinājusi konkursu par pacientu ēdināšanu. Raidījuma «Nekā Personīga» izsaka aizdomas, ka konkurss sludināts jau iepriekš zināmam pretendentam. 

Konkursa nolikums uzrakstīts neveiklā valodā ar gramatikas kļūdām, daži nolikuma punkti būtiski sašaurina pretendenta loku, radot iespaidu, ka konkursa uzvarētājs jau iepriekš zināms.

Trīs reizes dienā jāpaēdina aptuveni tūkstoš slimnieku, kopā ar Onkoloģijas centra pacientiem. Ēdienu sagatavo virtuvē pagrabā un pēc tam to sadala nodaļās. Tas nav pats labākais veids, jo ēdiens ceļā atdziest. Par to, ka šī sistēma jāmaina slimnīcas vadība aizdomājās jau vasaras sākumā, kad izsludināja konkursu par jaunu ēdināšanas koncepciju, taču no tās realizēšanas atteicās.

Bet šobrīd konkurss izsludināts iepirkuma konkurss. Atbildīgais par to ir Rīgas Klīniskās Universitātes slimnīcas Saimnieciskā nodrošinājuma departamenta direktors Jānis Skvarnovičs. Viņš ir bijušais Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs. Vadījis vairākus piena pārstrādes uzņēmumus - «Tukuma pienu», «Rīgas piena kombinātu» un «Limbažu pienu». Pērnā gada vasarā viņu veselības ministrija negaidīti iecēla Gaiļezera slimnīcas valdē. Vēlāk reorganizācija gaitā šo amatu zaudēja. Tautas partijas ziedotājs. Šovasar jūnijā partijai pārskaitījis četrus tūkstošus latu.

Jānis Skvarnovičs: «Mūsu mērķis nav izvēlēties jebkuru. Mērķis ir izvēlēties nopietnu šīs nozares spēlētāju, lai varētu nodrošināt un garantēt to, kas mums vajadzīgs.»

Konkursa nolikums izvēli stipri ierobežo. Tajā drīkst piedalīties tikai uzņēmumi, kuriem ir trīs gadu pieredze slimnīcas pacientu ēdināšanā, un kuri patlaban trīs ārstniecības iestādes sniedz šos pakalpojumus. Tā kā tiek prasīta PVD reģistrācijas apliecība, arī ārvalstu uzņēmēji konkursā piedalīties nevar. To atklājis arī Ģirts Gipsers pārstāv kādu ārvalstu kompāniju.

Dažādi interpretējami ir arī citi konkursa nolikuma punkti. Piemēram, prasība par to, ka pretendenta gada finanšu apgrozījumam 2006., 2007. un 2008.gadā ir jābūt ne mazākam kā miljons un simts tūkstoš latu. Skaidrs, ka nelielai firmai nebūs pa spēkam paēdināt aptuveni tūkstoš pacientu katru dienu, taču nav saprotams, kāpēc minēts tik konkrēts skaitlis. Savukārt, izpētot piedāvājuma vērtēšanas un izvēles kritērijus, nekur nav minēts, ka tiek vērtētas iesniegtās ēdienkartes. Dokumentu iesniegšanas termiņš ir pārsteidzoši īss – tikai desmit darba dienas.

Formāli sekojot līdzi visām konkursa nolikuma prasībām, ir tikai viens pretendents, kas atbilst visiem nolikuma punktiem. Tas ir ēdināšanas uzņēmums SIA «ALEKS UN V». Šis uzņēmums jau strādā vairākās slimnīcās un apstiprināja vēlmi piedalīties arī šajā konkursā. Uzņēmumam jau pieder kafejnīca, kas patlaban darbojas Gaiļezera slimnīcas telpās.

Anatolijs Poluvņuks SIA «ALEKS UN V» valdes loceklis norāda: «Treknajos gados tas nebija interesanti un tad ar to neviens negribēja nodarboties, jo nauda tur nav liela, tirgus bija brīvs, bet tagad, kad situācija sliktāka, visi grib piedalīties.»

Skvarnovičs atzīst: «Ja tas būtu rakstīts konkrētam pretendentam, tad īstenībā likums atļauj, ja tā ir pārrunu procedūra, mums pasaukt un parrunāties un noslēgt līgumu, bet mēs to darām publiski, mēs to darām, lai atrastu labāko, nevis vienkārši parrunātos.»

Pieteikšanās konkursam beigsies  trešdien. Dokumentus izņēmuši septiņi uzņēmumi. Starp tiem Somijas uzņēmums FAZER un pēc «Nekā Personīga» rīcībā esošās neoficiālās informācijas, arī Vācijas kopmānija P.DUSSMAN, kas pirms trim gadiem vēlējās pacientus ēdināt Stradiņu slimnīcā. Toreiz noslēgtais līgums pēc veselības ministrijas iejaukšanās tika lauzts. 

Arī par plānotā līguma laiku – pieciem gadiem varētu diskutēt, jo pakalpojumu cenas krīt un iespējams, ka līgumā jāparedz arī šis fakts, lai pēc tam nav jākonstatē, ka līgums ir neizdevīgs. Turklāt jābūt arī lielai drosmei, lai uzņemtos tik vērienīgas saistības laikā, kad veselības jomas finansējums tik neskaidrs. Iespējams, ka arī veselības ministrijai būtu vēlams būt kursā par šāda konkursa esamību.

Pieteikšanās konkursam beigsies trešdien. Dokumentus izņēmuši septiņi uzņēmumi. Starp tiem Somijas firma FAZER un pēc «Nekā Personīga» rīcībā esošās neoficiālās informācijas, arī Vācijas kompānija P.DUSSMAN, kas pirms trim gadiem vēlējās pacientus ēdināt Stradiņu slimnīcā. Toreiz noslēgtais līgums pēc veselības ministrijas iejaukšanās tika lauzts.