Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Ventspils nafta» steidz sadalīt peļņu, lai nemaksātu kapitāla nodokli

Akciju sabiedrība «Ventspils nafta» steidz sadalīt uzkrāto peļņu dividendēs, lai nebūtu jāmaksā no 1.janvāra plānotais kapitāla pieauguma nodoklis. To LTV raidījumam «De facto» apliecināja uzņēmuma prezidente Olga Pētersone. 

Raidījums vēsta, ka nedēļas vidū nenotikusī ārkārtas akcionāru pilnsapulce uzņēmuma plānus neietekmēs, jo akcionāri esot nopietni noskaņoti darīt visu, lai dividendes sadalītu vēl šogad.  «Protams, mēs izdarīsim visu, lai tas notiktu šogad,» sacīja Pētersone. Lielo steigu Ventspils naftas prezidente pamatoja tieši – nodokli maksāt negribam: «Visi mēs esam cilvēki un jebkurš uzņēmums, akcionāri arī skaita savu pelņu un man liekas tas ir vēl viens stimuls. Ja šobrīd paziņo, ka jāglābj budžets uz uzņēmumu rēķina, uz pēdējās peļņas rēķina, es atvainojos, tad kāpēc to neizdarīt tad, kad var. Un jāteic, labi, ka mēs esam gatavi,» sacīja Pētersone.

Raidījums vēsta, ka nav zināms, cik lielu summu plānots izmaksāt dividendēs. Rezervēs ieskaitītā nesadalītā uzņēmuma peļņa ir 130,6 miljoni latu. Pat ja akcionāri lemtu dividendēs sadalīt tikai pusi peļņas, summa joprojām gana iespaidīga – vairāk nekā sešdesmit miljoni. Ja šo darījumu apliktu ar jauno nodokli, valsts budžetā nonāktu vismaz seši miljoni. «De facto» atzīmē, ka tā vietā valsts visticamākais dabūs neko.

Finanšu ministrija no jaunā kapitāla nodokļa plāno iegūt 22 miljonus latu un nesatraucas, ka atsevišķi turīgākie mēģina valsti apsteigt. Aprēķinot ieguvumu, dividendes nemaz tik ļoti neesot ņemtas vērā. Ministrija lielāko ieguvumu no kapitāla nodokļa cer panākt apliekot procentu ienākumus, kā arī iedzīvotāju depozītos ieguldītās naudas procentus.

«De facto» aptaujātās komercbankas atzinušas, ka noguldītāji sākuši pastiprināti interesēties, kas ar viņu depozītiem notiks pēc nodokļa ieviešanas. Pagaidām gan depozītu naudu neviens ārā neņemot.

Ivars Svilāns, «Swedbank» sabiedrisko attiecību vadītājs norāda: «Klientu uztraukums par to, kas notiek valstī, un par to, kādas nodokļu izmaiņas varētu būt. Nu to mēs arī jūtam, tāpēc mēs cenšamies skaidrot klientiem un pateikt, ka jebkurā gadījumā arī nauda, kas ir noguldīta bankā vai citā veidā pelna procentus, tā jebkurā gadījumā pelnīs procentus, bet nauda, kas ir mājā nolikta skaidrā naudā, nu viņa nekad nepelna procentus.»

Eksperti pieļauj, ka kapitāla nodokļa sistēmu tomēr nāksies nedaudz sarežģīt un vismaz atsevišķas atrunas likumā iekļaut. De facto vēsta, ka ministri visticamākais nemaz nav iedomājušies, ka ieviešot kapitāla nodokli bez stipendijām var palikt vairāki desmiti labāko studentu.  Latvijas Universitātes fonds banku depozītos glabā vairākus miljonus latu un no procentu ienākumiem izmaksā stipendijas labākajiem studentiem. Ieviešot kapitāla nodokli, Valsts kasē nonāktu pat līdz 40 000 latu, kas nozīmē, ka aptuveni 30 studenti paliktu bez stipendijas. Fonda vadītājs Ivars Lācis raidījumā sacīja, ka «no savām dividendēm es ar prieku maksāšu nodokli un ceru, ka tas tiks labi izmantots, bet no sabiedriskā labuma organizācijas tiem procenta ienākumiem noplēst nodokli nebūtu gudri, vēl jo vairāk, ka tas kapitāls mums ir veidojies no novēlējumiem, persona ir novēlējusi savus īpašumus ar mērķi labumu nolikt tur un tur, nevis segt Latvijas valsts budžeta caurumus.»