Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

LOK sportam atvēlēto naudu tērē labām algām

Latvijas olimpiskajā komitejā (LOK) aizvien tiek maksātas visai ievērojamas algas, un LOK prezidents Aldons Vrubļevskis saņem 2200 latu lielu algu pēc nodokļu nomaksas, kas ir ap 3000 latiem uz papīra, turklāt tā ir alga tikai par četrām darbadienām nedēļā, šovakar ziņo Latvijas televīzijas raidījums «De facto». 

Pēc budžeta apgriešanām finansējums krietni samazinājies arī sporta nozarei. Turklāt sportošana kritusi nežēlastībā sabiedrības un darba devēju vērtējumā par valsts funkcijām. Iespējams, šo viedokli veicinājusi līdzšinējā, diezgan izplūdusī naudas piešķiršana nozarei un vērienīgie tēriņi sporta administrēšanai.

LOK Sporta likums deleģējis atsevišķas valsts funkcijas. LOK ir biedrība, kuras ienākumu lielāko daļu, pērn tie bija 54%, veidoja dotācija no valsts budžeta. Pārējā daļa – ziedojumi, tostarp – arī no valstij piederošajiem uzņēmumiem. Iespējams, ka šis ir iemesls, kas liek gaidīt, lai arī LOK algas kaut daļēji tuvotos tam līmenim, kurā šobrīd mēģina iekļauties valsts iestādes. Tomēr patiesība ir cita.

LOK pārstāve Ilze Āķe LTV raidījumam «De facto» algu sarakstu sagatavoja ar atalgojumu pēc nodokļu nomaksas. Iespējams tādēļ, ka šādi algu cipari izskatās mazāki. Un īpaši tiek uzsvērts, ka četru vadības pārstāvju algas, kas svārstās no pusotra līdz diviem tūkstošiem latu uz rokas, netiek maksātas no valsts budžeta dotācijas, bet gan ziedojumu daļas. Tā LOK ģenerālsekretāra alga pēc nodokļiem ir 1952 Ls, viceprezidentam – 1750 Ls, finanšu direktoram – 1593 Ls.

Pārējiem 11 darbiniekiem algas izmaksā no valsts budžeta dotācijas. Bet arī tās nav mazas. Tā galvenā grāmatvede, juridiskā dienesta vadītājs un programmu vadītāja pēc visu nodokļu nomaksāšanas saņem 885 latus, prezidenta palīdze 812 latus, ģenerālsekretāra palīdze – 797 latus, biroja vadītāja – 721 latu. Uz papīra summas ir aptuveni par trešdaļu lielākas.

Turklāt visas šīs algas ir tikai par četru dienu darba nedēļu. LOK piektdienās apmeklētājus nepieņem un oficiāli tā viņiem ir brīvdiena. Šī iemesla dēļ raidījumam «De facto» tika atteikta intervija ar LOK prezidentu Vrubļevski piektdienā - viņš nevēloties mainīt savus brīvdienu plānus. Pēc «De facto» rīcībā esošajām ziņām, Vrubļevskis varētu būt krietni labāk atalgots nekā, piemēram, Šveices vai Nīderlandes olimpisko komiteju vadītāji, kuri saņem līdz tūkstotim eiro mēnesī.

Kopumā LOK šogad no valsts saņēmusi dotāciju gandrīz piecu miljonu latu apmērā. Izglītības ministrijā (IZM), kur lemj par naudas piešķiršanu sportam, par minētajām algām šūpo galvas un saka – nevar to tieši ietekmēt. Vismaz šobrīd nē.

IZM Sporta departamenta direktore Agra Brūne raidījumam «De facto» norāda: «Mēs šobrīd domājam, kā labāk regulēt to, jo izdevumu tāme viņiem bija jāiesniedz tikai pie līguma, bet tā bija tikai lielos vilcienos un to viņi apstiprināja tikai savā LOK izpildkomitejā un ģenerālā asamblejā. Vislielākā atbildība tomēr uz viņiem pašiem tā ir.»

IZM atzīst, ka līdz šim nauda, kas aizgājusi no valsts budžeta sportam, nav bijusi pietiekami precīzi novirzīta. Reizē ar vairāku ministrijai pakļautu sporta iestāžu reformu, paredzēts mainīt arī naudas sadales kārtību. Un tā attieksies ne tikai uz LOK, bet arī uz sporta federācijām, kurām gan tiek krietni mazāki līdzekļi. «Liksim viņiem saprast, uz ko viņi parakstās – nebūs kā līdz šim, tikai līgums, ko paraksta. Būs punkts - cik administratīvi tērēt, kādiem mērķiem, kādu rezultātu gribam, un gada beigās jāatskaitās, kas izdarīts. Kas nemācēs un kas nekārtīgi izpildīs, nevarēs pretendēt uz valsts līdzekļiem, būs jāliek savi,» raidījumam stāsta Brūne.

Tikām viens no Latvijas Nacionālās sporta padomes locekļiem Daumants Znatnajs atzīst, ka LOK darba atdeve ir ļoti minimāla. Un arī pēc viņa domām naudas sadale līdz šim notikusi pietiekami šaurā lokā un nepārskatāmi, tādēļ pārmaiņas ir ļoti nepieciešamas.

«Dod dievs, ka tas notiks atklāti un godīgi, tad jau labi, bet, ja to izlems komisija trīs cilvēku sastāvā un mums pateiks, ka tur nav ko spriest, ka viss izlemts «caurspīdīgi», kā to saka, tad būs maza jēga. Tad nauda tiks tiem, kas to varēs panākt,» secina Znatnajs.

Pārbaudi par sporta organizācijām piešķirto līdzekļu izlietojumu šobrīd veic arī Valsts kontrole.

LOK darbinieku algas («uz rokas»):

 • Prezidents - Ls 2200,93
 • Ģenerālsekretārs  - Ls 1952,27
 • Viceprezidents - Ls 1750,50
 • Finanšu direktors - Ls 1593,46
 • Galvenā grāmatvede - Ls 885,20
 • Juridiskā dienesta vadītājs - Ls 885,20
 • Sabiedrisko attiecību speciāliste - Ls 826,46
 • Olimpisko programmu vadītājs - Ls 436,88 (1/2slodze)
 • Prezidenta palīdze - Ls 811,97
 • Ģenerālsekretāra palīdze - Ls 797,48
 • Olimpiskās izglītības un informācijas programmu vadītāja - Ls 885,20
 • Biroja vadītāja - Ls 721,40
 • Grāmatvede - Ls 622,06
 • Autovadītājs - Ls 534,34
 • Apkopēja - Ls 214,44