Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sporta nozares pārstāvji apšauba sporta skolu reformu Rīgā

Rīgas dome ar 1. janvāri plāno apvienot sporta skolas Rīgā tā, lai katram sporta veidam būtu tikai viena sporta skola, svētdienas vakarā vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums «De facto».

Sporta skolu centralizācija notiek tādā steigā, ka tikpat kā nevienam nav skaidrs – kā izrēķināts plānotais ietaupījums –140 tūkstoši latu gadā. Toties ir pierādījumi, ka šajā procesā notiek darbinieku šantāža, lai izvairītos no kompensāciju maksāšanas likvidējamo sporta skolu darbiniekiem.

Formālais iemesls, kādēļ šāda sporta skolu apvienošana Rīgā notiek, ir līdzekļu taupīšana. Proti, vairākas skolas apvienojot, vajadzētu samazināties administratīvajam aparātam. Tomēr vai tas tā patiesi notiks – pagaidām nav skaidrs. Kārlis Villerušs, Rīgas domes Sporta pārvaldes priekšnieks atzīst, ka to cik liels būs administratīvai aparāts jaunveidojamajās skolās – tas šobrīd vēl nav skaidrs, bet mehāniska samazināšana nenotikšot. Dome paziņojusi, ne nenotiks arī sporta skolu budžeta samazināšana.

Tāpēc vairākas sporta skolas ir neizpratnē – kādēļ šī reforma tiek veikta un notiek vairāku slavenu sporta skolu likvidācija. Piemēram, no astoņām sporta skolām, kur bērni spēlē basketbolu – paliks vairs tikai viena. Alfrēda Kraukļa VEF basketbola skola, TTP basketbola skola un citas tiks likvidētas. Likvidējamo skolu budžets, treneri un bērni tiks apvienoti zem basketbola skolas «Rīga» vadības, kurai šobrīd nav pat savas sporta bāzes.

Arī skolas birojs atrodas tās direktoram Guntim Šēnhofam piederošajā dzīvoklī. Šēnhofs savulaik darbojies Valtera, tad Krištopāna basketbola skolās, arī nu jau bēdīgi slavenajā Rīgas ASK. Šovasar Šēnhofs kļuvis par Rīgas mēra Ušakova padomnieku. Tagad – tieši viņam no 1. janvāra uzticēs visas Rīgas apvienotās basketbola skolas vadīšanu. BJBS «Rīga» direktors atzīst: «Es esmu viens no labākajiem sporta organizētājiem valstī.»

Tomēr arī tik labam organizatoram, lai pārraudzītu vairāk nekā 2500 jaunos basketbolistus, kas trenējas dažādās zālēs pa visu Rīgu, būs nepieciešams nopietns administratīvais aparāts. Šēnhofs uzskata, ka administratīvais aparāts viņam būs nepieciešams visai paliels, lai vadītu gan sporta skolu, gan trīs sporta bāzes: «Man vajag trīs vietniekus, pāris metodistu un pāris lietvežu. Nerēķinot sporta bāzes - tur būs atsevišķi savi cilvēki nepieciešami.»

Rīgas mēra ārštata padomnieka Šēnhofa pārziņā ar 1. janvāri nonāks ne tikai Rīgas jaunie basketbolisti, bet arī trīs pašvaldības sporta bāzes – Jugla, Rīdzene un pirms pāris gadiem svaigi izremontētais un iekārojamais Daugavas sporta nams – lielākā sporta skola Rīgā.

Interesanti, ka sākotnēji Daugavas sporta nams neesot bijis likvidējamo sporta skolu sarakstā – bet tad – īsi pirms reorganizācijas projekta apstiprināšanas – sarakstā iekļauts. Tas esot darīts pēc rīkojums «no augšas» – no Rīgas vicemēra Ainara Šlesera – to sarunā Jānim Misam BJSC «Daugavas sporta nams» direktoram apstiprinājis Sporta pārvaldes priekšnieks Kārlis Villerušs.

Ainars Šlesers, vaicāts – vai tiešām personīgi devis rīkojumu likvidēt Daugavas sporta namu, ir visai izvairīgs, sakot, ka ir runājis ar dažādu sporta struktūru pārstāvjiem un viņi esot šādu priekšlikumu ieteikuši.  Kas tie par sporta speciālistiem – to Šlesers gan neprecizē.

Savukārt bērnu vecāki, kuru atvases Daugavas sporta namā mācās peldēt, ir satraukušies – vai pēc reorganizācijas nodarbības notiks kā ierasts.  Natālija Kasatkina, Daugavas sporta nama audzēkņa māte uztraucas, ka pēc reorganizācijas bērnu nodarbības var tikt apdraudētas, jo tiekot runāts par Daugavas sporta nama iespējamu privatizāciju nākotnē: «Varbūt kādu mēnesi vai divus bērni arī te nodarbosies, bet pēc tam nezin kas būs. Tāpēc vairāk nekā 500 sporta nama bērnu vecāki parakstīja un nosūtīja Rīgas domei vēstuli.»

Tikmēr likvidācijas process jau sācies. Šobrīd tiek plānots kā atlaist visus trenerus, lai no 1. janvāra tos, iespējams, pieņemtu jaunajās apvienotajās sporta skolās. Taču te briest darba likumdošanas pārkāpums. «De facto» rīcībā nonācis septembra sākumā notikušas sapulces ieraksts, kurā piedalās Sporta pārvaldes priekšnieks Kārlis Villerušs. Ierakstā dzirdams, kā Rīgas domes amatpersona iesaka nemaksāt kompensācijas atlaižamajiem darbiniekiem: «Mēs mēģināsim ieturēt tādu līniju, ja darbinieks piekritīs turpināt darbu jaunajā sporta skolā, tad atlaišanas kompensācijas netiks izmaksātas.»