Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nākamgad varētu sākt tirgot Latvijas naftu

Nākamais gads varētu kļūt par pirmo Latvijas ogļūdeņražu izpētes vēsturē, kad nafta tiek iegūta tirgošanai, nevis tikai analīžu veikšanai, pirmdien raksta «Neatkarīgā».

Oktobrī noslēdzas 2004. gadā izsniegtās licences izpētes posms: «Līdz ar to komersants pēc normatīvajos aktos noteikto atskaišu iesniegšanas var sākt ieguves fāzi — veikt visus priekšdarbus ieguves sākšanai,» laikrakstam skaidro Ekonomikas ministrijas pārstāvji. Tas nozīmē, ka pēc kāda pusgada no urbuma varētu tikt pacelti pirmie tirgošanai derīgie naftas bareli.

Tas arī nozīmē, ka Polijas un Kuveitas uzņēmums «Balin Energy», kas tikko ieguvis trešo licenci jauna naftas laukuma izpētei Latvijas Republikas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā jūrā, citā laukumā var sākt gatavoties reālai naftas ieguvei.

Cits grupējums, kas strādā pie naftas ieguves iekšzemē, ir Pētera Šmidres holdings «Alīna», taču eksperimentēšanai atvēlētais laiks tuvojas beigām. Gudenieku pagasta pārvaldniece Daina Bērende piefiksējusi, ka pēdējā laikā naftas pumpji pierimuši.

Savukārt Ventspils uzņēmējs Uldis Pumpurs, kuram arī pieder vērtīgā zeme virs naftas iegulas, no sūknēšanas ieceres vismaz pagaidām atteicies: «Tās naftas nav tik daudz, lai divi vienlaikus varētu ampelēties.» Pastāvot risks, ka, vienlaikus vairākās vietās patraucējot iegulas mieru, nafta tiek sabojāta un tad pārdesmit gadu jāgaida, līdz tā atkal kļūst lietojama. Tā apgalvo Pumpurs.

Pēc 1996. gadā publicētajām Valsts ģeoloģijas dienesta aplēsēm, Latvijas šelfā un sauszemē kopumā varētu būt aptuveni 145 miljoni tonnu naftas resursu: jūrā attiecīgi 125 miljoni, bet 20 miljoni — sauszemē. Daudzums, ko tehniski vispār iespējams izsūknēt, ir ievērojami mazāks.