Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Swedbank» gatavojas lata devalvācijai par 15%

Zviedrijas «Swedbank» uzskata, ka lata devalvācija par 15% ir ļoti iespējams scenārijs, otrdien paziņoja «Swedbank» risku menedžeris Jērans Bronners, atzīstot, ka devalvācija ļautu bankai zaudējumus no kreditēšanas sakoncentrēt īsākā laika periodā.

«Godīgi sakot, [šādā gadījumā] gan sliktie kredīti, gan uzkrājumi sakoncentrētos īsākā laikā,» viņa teikto citē aģentūra «Dow Jones Newswires».

Bronners informēja, ka «Swedbank» lata devalvācijai gatavojas kā vienam no daudziem iespējamiem scenārijiem Latvijā un ir gatava tikt galā ar zaudējumiem, kādus šāda devalvācija izraisītu.

Viņš atzina, ka lata devalvācija sevišķi smagi skartu Latvijas iedzīvotājus, savukārt ietekme uz Latvijas uzņēmumiem neesot tik skaidri zināma, jo devalvācijas dēļ varētu vairoties to konkurētspēja eksporta tirgos, kas būtu pozitīvs ieguvums.

«Swedbank», kas otrdien paziņoja par lieliem zaudējumiem trešajā ceturksnī, sagaida, ka nākamgad tai būs jāveido mazāki uzkrājumi sliktajiem kredītiem nekā šogad, teica «Swedbank» risku menedžeris, norādot, ka 2009.gads bankas darbībai esot bijis visproblemātiskākais tās vēsturē.

Bronners arī apgalvoja, ka lata devalvācija varētu aktivizēt Latvijas stagnējošo nekustamo īpašumu tirgu, kurā kopš 2007.gadā sasniegtā maksimuma cenas tagad ir kritušās par 70%.

Iepriekš «Swedbank» finanšu vadītājs Erki Rāzuke izteicās, ka Latvijā kontrolēta lata devalvācija Valūtas kursa mehānisma II (VKM II) noteiktajās robežās neizraisītu traģiskas sekas un Latvija spētu atjaunot tirgus uzticību savai ekonomikai.

«Lai atjaunotu investoru uzticību, to [devalvāciju] varētu īstenot ar Starptautiskā Valūtas fonda, Ziemeļvalstu un Eiropas Savienības atbalstu,» norādījis «Swedbank» finanšu vadītājs, uzsverot, ka iespējamai devalvācijai ir jābūt labi izplānotam procesam.

Latvijas amatpersonas daudzkārt kategoriski noliegušas lata devalvācijas iespējamību. Tostarp noliegta arī iespēja, ka varētu tikt paplašināts lata svārstību koridors.

Latvija no 2005.gada 2.maija ir pievienojusies VKM II ar jau pastāvējušo lata kursu pret eiro, proti, 1 EUR = 0,702804 LVL. VKM II ietvaros valūtas kursam tiek pieļautas standarta svārstības +/-15% apmērā no centrālā jeb piesaistes kursa. Tomēr Latvija uzņemas vienpusēji nodrošināt valūtas kursa svārstības +/-1% apmērā, saglabājot lata svārstību koridora platumu, kāds pastāvējis kopš lata piesaistes SDR 1994.gadā un tika saglabāts, 2005.gada 1.janvārī piesaistot latu eiro.