Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Štokenbergs: piļu un villu īpašnieki Latvijas valstij nemaksā neko

Intervijā laikrakstam «Latvijas Avīze» Aigars Štokenbergs (SCP) kārtējo reizi paudis sašutumu par nodokļu sistēmu Latvijā, «pateicoties» kurai bagātajiem pārsvarā nav jāmaksā nemaz. Viņš uzskata, ka bagātajiem būtu jāmaksā vairāk, pretējā gadījumā vienīgā iespēja, kā papildināt budžetu, būs joprojām samazināt algu cilvēkiem, kuri pārtiek no algas kā vienīgā ienākuma.

«Ja jūs jautājat par dzīvokļa nodokli, tad atbildu: mūsu partijai ir aprēķini, ka visā Latvijā nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības kopsumma ir 19 miljardi 855 miljoni latu. Tādu īpašumu, kas maksā robežās no viena līdz diviem miljoniem latu, ir 986. Dārgāki par diviem miljoniem ir 482 īpašumi. Vai tiešām vērtīgo īpašumu saimnieki nevar samaksāt pat 5% nodevu gadā? Šie daži simti cilvēku pārvalda īpašumus, kuri kopsummā ir vērtīgāki nekā to 874 000 ļaužu mājokļi ar kadastrālo vērtību līdz 10 000 latu. Uzliekot pienācīgu nodokli bagātajiem, valsts varētu atļauties neprasīt nodokli no tiem, kuri mitinās mazvērtīgā īpašumā. Tas ir stāsts par progresīvo nodokli, vēl jo vairāk tāpēc, ka aiz superdārgajiem īpašumiem ir īpašumi arī pusmiljona un tamlīdzīgu iespaidīgu summu vērtībā. Ja šie cilvēki maksātu 2% nodokli (un tas nav dramatiski), tie ir 10 000 latu gadā… Tad uz šā rēķina valdība atļautos pašlaik svarīgāko — samazināt nekustamā īpašuma nodokli ražotājiem, kam ir rūpnīcas un kuri dod ļaudīm darbu,» paudis Štokenbergs.

Viņš uzskata, ka «dzīvokļu nodoklim» būtu jābūt atkarīgam nevis no kvadrātmetru skaita, bet no kadastrālās vērtības. «Lauku mājas, kas dzimtām saglabājušās mantojumā vai no jauna tiek apsaimniekotas, ir ar lielu platību, taču to kadastrālā vērtība nepārsniedz 10 000 latu. Ulmaņa laikā vienkārši būvēja tik lielas mājas. Vai tagad ar nodokli to īpašniekus dzīsim ārā? Tas pats attiecas uz pieticīgajiem dzīvoklīšiem pilsētās. Nevajag tur mītošos spīdzināt ar jaunu nodokli, bet «zēni», kuru īpašumi maksā 500 000 latu un vairāk, lai maksā 3, 4 un 5%, nevis 0,1% kā visi,» uzskata Štokenbergs.