Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiesnešu biedrība: Saeima atriebās Vīgantam

Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrība pauž pārliecību, ka parlaments atriebies tiesnesim Mārim Vīgantam, jo «tiesu lietās tiesnesis ir ievērojis Latvijas Satversmes 83. pantā noteikto tiesneša padotību likumam un tiesībām».

Saeimas lēmums pārkāpj tiesneša personiskās neatkarības principu, norādīts biedrības izplatītajā paziņojumā. «Pēc šāda Saeimas lēmuma neviens tiesnesis Latvijā nevar būt drošs, ka viņš netiks sodīts par to, ka, spriežot tiesu, ievērojis savu padotību vienīgi likumam un tiesībām.»

Jau ziņots, ka ceturtdien parlamenta deputāti aizklātā balsojumā noraidījuši Saeimas Juridiskās komisijas iesniegto likumprojektu, ar kuru Augstākās tiesas tiesneša amatā bija plānots iecelt Administratīvās apgabaltiesas tiesnesi Māri Vīgantu.

Par Vīganta kandidatūru nobalsojuši vien 26 deputāti, pret — 43, atturējās 14 tautas kalpi, liecina Saeimas sniegtā informācija.

Aģentūra LETA ziņo: iepriekš izskanējis, ka Vīgants bija viens no tiesnešiem, kurš pieņēma lēmumu par drošības līdzekļa — apcietinājuma — piemērošanu Ventspils mēram Aivaram Lembergam.

Saeimas kuluāros bija izskanējusi informācija, ka Zaļo un zemnieku savienība pirms balsojuma neoficiāli uzrunāja vairākus frakciju deputātus, lai viņi neatbalstītu Vīganta kandidatūru. Taču oficiāli aģentūrai LETA Zaļo un zemnieku savienības frakcijā paskaidroja, ka tās esot pilnīgas muļķības.

Pirms balsojuma Saeimā Vīganta kandidatūru bija atbalstījusi Saeimas Juridiskā komisija, un šis ir viens no retajiem gadījumiem, kad Saeima neapstiprina amatā tiesnesi.

Atbilstoši Latvijas Satversmes 83. pantam tiesnesis ir neatkarīgs un padots vienīgi likumam un tiesībām. Tiesneša neatkarības princips ir svarīgākais tiesiskas un demokrātiskas valsts elements, kurš nodrošina neitralitāti tiesas spriešanā.

Tiesneša neatkarība garantē pilsoniskās sabiedrības drošību, ka tiesnesis brīvs no tādas ietekmes, kas kropļotu tiesneša padotību vienīgi likumam un tiesībām.

Ietekme uz tiesnesi var izpausties gan tiesas spriešanas procesā, gan vēlāk. Tā var skart tiesnesi ne tikai izskatāmajā lietā kā nepieļaujami norādījumi par «pareiza» tiesas nolēmuma pieņemšanu, bet arī personiski — ar lēmumiem, kas ietekmē turpmāko tiesneša personisko un profesionālo dzīvi.