Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krīzes apstākļos var palielināties draudi valsts drošībai

Premjerministrs Valdis Dombrovskis (JL) ziņojumā par nacionālo drošību Saeimā uzsvēra, ka, pasliktinoties sociāli ekonomiskajai situācijai, radikāļi var apdraudēt valsts drošību. Šim apgalvojumam piekrīt arī Drošības policija, piektdien vēsta «Diena».

Drošības policija veic preventīvo darbu, lai laikus identificētu sabiedriskās drošības apdraudējumu, vadoties pēc pieņēmuma, ka šajos krīzes apstākļos jebkurš masu pasākums var pāraugt stihiskās un vardarbīgās protesta akcijās. Īpaši tas ir kontekstā ar pēdējā laikā internetā izplatīto informāciju par iespējamām protesta akcijām novembrī.

Drošības policijas priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa apliecina, ka situāciju valstī cenšas izmantot arī uz radikālām darbībām tendētās personas vai šādu personu apvienības, kas to bieži vien cenšas darīt ar prettiesiskām metodēm, jo tās piesaista vislielāko mediju un sabiedrības uzmanību: «Krīzes situācijā dominē viedoklis, ka tikai ar agresīvām darbībām īsā laikā var sasniegt vēlamos rezultātus, un apkārtējie apstākļi ir labvēlīgi, lai savām idejām šādas organizācijas piesaistītu jaunus atbalstītājus.»

Kādreizējais Valsts policijas priekšnieks Arvīds Marhels uzskata, ka nevienam radikālam spēkam nav intereses sarīkot grautiņu un ar to visu izbeigt. Mērķis esot tikt pie varas. Viņš pieļauj, ka pašreizējā situācijā radikālās organizācijas varētu izmantot «aplaupītos» pensionārus, atlaistos skolotājus un ārstus, lai vāktu sev elektorātu.

Tikmēr Ervīns Jākobsons, kas vairākus gadus rūpīgi sekojis radikālo organizāciju darbībai, studējis viņu publiskos paziņojumus un rakstus internetā, novērojis, ka pēdējā laikā šo organizāciju aktivitātes virtuālajā vidē un publiskajā telpā ir pierimušas. «Radikālais tonis un attieksme pret Latvijas valsti gan mainījusies nav,» saka Jākobsons. Viņš pieļauj, ka radikālās aktivitātes pieklusinātas tāpēc, ka tiek liktas lielas cerības uz «Saskaņas centra» uzvaru gaidāmajās vēlēšanās.

Cits viedoklis ir socioloģei Brigitai Zepai, kura apšauba, ka radikālās kustības ir tik stipras, lai varētu apdraudēt valsts varu: «Sabiedrības pretošanās notiek, taču slēptā veidā — cilvēki nemaksā nodokļus, izdara sīkas zādzības, laupīšanas. Tā ir vardarbība, kas tiek vērsta nevis pret pastāvošo varu, bet līdzcilvēkiem. Vai šie cilvēki biedrosies ar radikāļiem? Ja arī tā, tad noteikti tādu nebūs daudz, jo kaut kāda racionalitāte vēl ir saglabājusies.»

Bijušais policijas priekšnieks, pensionētais policijas ģenerālis Aloizs Visvaldis Blonskis uzskata, ka ar skaļiem saukļiem, kuriem būtu daudz atbalstītāju — kopā mēs to paveiksim, valdība piekāpsies, cels algas, radīs jaunas darbvietas —, radikāli noskaņotas grupas sabiedrību tiešām varētu provocēt uz nekārtībām. «Dzirkstele vienā brīdī var aizdegties. Jautājums tikai, vai policisti tādā gadījumā ies pret tautu, ja reiz pati policija pašlaik ir tādā pussagrautā stāvoklī,» atzīmē Blonskis.