Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Palielinājusies Krievijas pircēju interese par Latvijas īpašumiem

Krievijas un vairāku citu bijušās PSRS republiku iedzīvotāju interese par nekustamā īpašuma iegādi Latvijā pēdējā laikā ir palielinājusies, tomēr darījumu skaits nav būtiski pieaudzis, biznesa informācijas portālam «Nozare.lv» atzina vairāki nekustamā īpašuma uzņēmumu pārstāvji.

SIA «Nira fonds» viceprezidents Eduards Krūmiņš, norādot, ka interese par īpašumu iegādi no Krievijas pircēju puses pēdējā laikā pieaugusi, pauž uzskatu, ka tas pirmām kārtām saistīts ar Rīgas vadības maiņu.

«Tagad, kad Rīgas jaunais mērs ir krievvalodīgais, izzūd mīts par cittautiešu apspiešanu Latvijā. Potenciālie pircēji, atbraucot pie mums, redz, ka šeit ir Eiropas valsts, Šengenas zona, turklāt gandrīz ar jebkuru iedzīvotāju ir iespējams komunicēt krieviski. Tāpēc interese par īpašumu iegādi pieaug,» skaidro speciālists.

Krūmiņš akcentē, ka darījumu skaits tomēr nav būtiski pieaudzis. «Lielākais darījumu šķērslis parādās brīdī, kad pircēji no Krievijas apzinās īpašumu reālo cenu līmeni Jūrmalā, kas viņus interesē visvairāk. Ļoti bieži viņi ir sarūgtināti par to, ka mājokļu cenas, neraugoties uz krīzi, ir augstas,» stāsta speciālists, piebilstot, ka neviens pārdevējs šo īpašumu cenas patlaban nav gatavs ievērojami pazemināt.

Mājokļu segmentā ārvalstu pircējus, no kuriem aptuveni 80% ir no Krievijas, kā arī no Baltkrievijas, Kazahstānas, Uzbekistānas, interesē dzīvokļi Rīgas klusajā centrā, Vecrīgā, Jūrmalā, kā arī kvalitatīvas privātmājas Mežaparkā, Jūrmalā un Pierīgā, skaidro SIA «Ober Haus Real Estate Latvia» valdes locekle Aija Āboliņa.

Savukārt īpašumu pircēji no Rietumeiropas par dzīvokļiem praktiski neinteresējas. Viņus pamatā saista komercīpašumi — viesnīcas, naudas plūsmas objekti (tirdzniecības platības un biroji), namīpašumi.

Arī Krūmiņš apstiprina, ka Krievijas uzņēmēji neinteresējas par komercīpašumu iegādi. «Krievijā ir ļoti dārga kreditēšana, naudas cena ir vismaz 15%, pat 20%. Lai viņi interesētos par komercīpašuma iegādi, tā ienesīgumam jābūt vismaz 20–25% gadā. Objektus ar šādu ienesīgumu arī vietējie vēl palikušie investori ļoti labprāt nopirktu,» stāsta speciālists.

Runājot par mājokļiem, Āboliņa norāda, ka parasti, lai izvēlētos īpašumu un pieņemtu galīgo lēmumu, ārvalstu pircēji ierodas Latvijā vairākas reizes. Paiet trīs četri mēneši līdz īpašuma iegādei.

«Ja vēl vasarā ārvalstu pircēji cerēja, ka rudenī cenas samazināsies, tad patlaban viņi saprot, ka tās zemākas nebūs, un meklē labus, pievilcīgus objektus. Lielākā daļa ārvalstu pircēju — aptuveni 80% — vēlas iegādāties dzīvokļus platībā līdz 80 kvadrātmetriem par cenu no 1300 līdz 2000 eiro (no 910 līdz 1400 latiem) par kvadrātmetru. Maksimālā summa, ko ārvalstnieki vēlas maksāt par dzīvokli Rīgā, ir aptuveni 100 000 līdz 150 000 eiro (70 000 līdz 105 000 latu), Jūrmalā — 200 000 eiro (140 000 latu),» norāda speciāliste.

«Nozare.lv» aptaujātie speciālisti uzskata, ka ārvalstu pircēju intereses palielināšanās var ietekmēt tikai daļu no nekustamā īpašuma segmentiem. «Domāju, ārvalstu pilsoņu interese par īpašumiem Latvijā noteikti ietekmēs nekustamā īpašuma tirgu, taču patlaban tie būs atsevišķi segmenti — dzīvokļi centrā, privātmājas Jūrmalā,» vērtē Āboliņa.

Savukārt Krūmiņš norāda, ka «neviens pircējs no Austrumiem nav izteicis vēlēšanos šos objektus iegādāties lielā apjomā, piemēram, 20 dzīvokļus Rīgas centrā, kas varētu būtiski ietekmēt tirgu un cenu». Pārsvarā visi ārvalstu pircēji īpašumus tomēr iegādājas savām vajadzībām.