Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Brīvi pieejama munīcija, ko kuras noziedznieki izgatavo sprāgstvielas

Dažus kilometrus no Rīgas ir vieta, kur bez jebkādiem šķēršļiem var iegūt sprāgstvielas. Tas ir Cekulē, kur pēc Otrā pasaules kara nesprāguši lādiņi tika izsēti visa ciemata teritorijā.

Piecus gadus pēc Latvijas iestāšanās NATO joprojām nekas nav būtiski mainījies – lādiņi ir brīvi pieejami un teritorija nekādi nav nožogota, ziņo «Nekā personīga».

Cekule atrodas pie pašas Rīgas robežas, blakus Stopiņiem. Munīcija tur glabāta jau kopš pirmā pasaules kara. Kaujas tehnikas noliktavas uzcēla Latvijas armija, tās vēlāk izmantoja gan padomju, gan vācu bruņotie spēki. Otrā pasaules kara laikā krievu partizāni vācu noliktavas uzspridzināja. Tādēļ 240 hektāru lielā teritorijā trīs līdz piecu metru dziļumā ir pilns ar artilērijas lādiņiem, patronām, dažādām raķetēm un patronu lādēm. Pēc kara beigām Cekules noliktavas izmantoja PSRS armija. 1994.gada sākumā Cekuli pārņēma Latvijas bruņotie spēki, bet jau gadu vēlāk to nodeva vietējās pašvaldības pārziņā. Kopš tā laika Cekulē saimnieko Stopiņu pagasts un krāsainā metāla tīkotāji.

Cekulē atrodami 30 milimetru (mm), 76 mm, 100 un 152mm kalibra artilērijas šāviņi. Tie sastāv no metāla korpusa, trotila, šķembām un detonatora. Šāviņš var eksplodēt, ja to silda, zāģē, cenšas atvērt vai vienkārši izkustina no vietas. Šķembas var aizlidot kilometru tālu. Cekulē ir vietas, kur vienā kvadrātmetrā atrodami 15 sprādzienbīstami šāviņi, vētī «Nekā personīga».

Sapieri Cekuli apciemo, ja pašvaldības policija pamana kādu spridzekli vai arī, ja kāds ir savainojies. Reizi gadā sapieri atbrauc arī paši, pārbauda zemes virskārtu un atrastos lādiņus savāc. Krāsainā metāla vācēji no artilērijas lādiņiem nomontē vara sakausējuma rotācijas gredzenus. Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka sprādzieni tur nav retums.

«Nekā personīga» rīcībā ir ziņas, ka Cekulē pieejamais trotils ir izejmateriāls spridzekļu izgatavošanai kriminālajām struktūrām.

Par sprāgstvielu izplatīšanas ierobežošanu atbild Drošības policija, tomēr raidījums nesaņēma skaidru atbildi uz jautājumu, kādā veidā šī iestāde ierobežo trotila izplatību. Situācija Cekulē neesot tās prioritāšu sarakstā.

Šī teritorija pieder Stopiņu pagastam. Cekules lauks esot «īsta dārglietu glabātava», tomēr pagasta priekšsēdētājs atdzīst, ka pašvaldība dome nedara neko, lai to iežogotu un apsargātu.

Ar sprādzienbīstamo priekšmetu neitralizāciju nodarbojas Aizsardzības ministrija. Ministrs par situāciju uzzināja no «Nekā personīga». Skaidra plāna kā rīkoties, nav arī viņam.