Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ārlietu ministrija negrib pildīt premjera rezolūciju

Ārlietu ministrija (ĀM) pretēji premjera Valda Dombrovska (JL) izdotajai rezolūcijai, par augstāko tiesību aktu hierarhijā uzskatot likumos rakstīto, nevēlas lauzt līgumu ar apdrošināšanas kompāniju «BTA» par savu darbinieku veselības apdrošināšanu.

Vienlaikus «BTA» īsi pēc premjera rezolūcijas, kurā viņš pieprasa pārtraukt veselības apdrošināšanu par valsts līdzekļiem, izdošanas informējis ĀM, ka apdrošināšanas kompānija piekrīt lauzt veselības apdrošināšanas līgumu, kuram jābeidzas tikai nākamā gada maijā.

ĀM preses sekretārs Rets Plēsums aģentūru LETA informēja, ka ministrija vēstules saņemšanas brīdī nebija informējusi «BTA», ka tā vēlētos lauzt līgumu, un šāda «BTA» vienpusēja vēlme lauzt līgumu «nav juridiski pamatots veids sadarbībai ar ilggadēju klientu».

Pēc apdrošināšanas kompānijas ĀM sniegtās informācijas, tā cieš zaudējumus no noslēgtajiem veselības apdrošināšanas līgumiem. ĀM uzskata par nepieņemamu privāta uzņēmuma mēģinājumu risināt savas problēmas, kas radušās nepareizu apdrošināšanas risku aprēķināšanas rezultātā, uz valsts budžeta un klienta rēķina.

Tāpat saistībā ar Dombrovska rezolūciju ĀM norāda, ka tā meklēja risinājumus, lai ievērotu gan Ministru prezidenta rezolūciju, gan rīkotos atbilstoši Diplomātiskā un konsulārā dienesta likuma normām. Diemžēl šāds risinājums, pēc ĀM domām, vairs nav iespējams, jo «BTA» paspējusi vienpusēji paziņot par spēkā esošā līguma laušanu, sev izdevīgā veidā interpretējot valdības vadītāja rezolūciju.

Diplomātiskā un konsulārā dienesta likuma 22.pants uzliek par pienākumu ĀM apdrošināt diplomātiskā un konsulārā dienesta darbiniekus, kas, pēc ministrijas uzsvērtā, ir pamatgarantija darbiniekiem pildot savus dienesta pienākumus.

Lai izvairītos no lielāku nelabvēlīgu finansiālu seku iestāšanās, ĀM ir pieņēmusi lēmumu nepakļauties «BTA» spiedienam un atbilstoši Latvijas likumdošanai plāno risināt strīdu ar «BTA» tiesiskā ceļā. ĀM arī norāda, ka tās vadībai nav izdevies tikties ar apdrošināšanas kompānijas vadību. Saruna notikusi vien ar apdrošinātājus pārstāvoša advokāta biroja starpniecību.

Vienlaikus ĀM ir vērsusies Finanšu kapitāla un tirgus uzraudzības komitejā ar lūgumu izskatīt un novērtēt radušos situāciju.

Pēc Plēsuma teiktā, premjers esot informēts par izveidojušos situāciju.

Saskaņā ar ĀM un «BTA» noslēgto līgumu, sākot no šā gada maija, par polisēm ĀM apdrošināšanas kompānijai ir veikusi pārskaitījumu 104 213 latu apmērā. 89 974 lati no šīs summas ir maksāti pārsvarā par ĀM centrālā aparāta darbinieku un atsevišķu pārstāvniecību darbinieku polisēm. Savukārt 14 239 lati maksāti par darbinieku ģimenes locekļu polisēm un papildprogrammām, kuras vēlējušies paši darbinieki. Minētā summa ieturēta no darbinieku atalgojumiem.

Tā kā maksājums tiek veikts divas reizes gadā, tad patlaban «BTA» nosūtījusi ĀM rēķinu par 69 675 latiem - 68 240 latus par ministrijas darbiniekiem, bet 1435 - par ģimenes locekļiem un papildprogrammām. Šo rēķinu ĀM vēl nav apmaksājusi.

Kopumā caur ĀM apdrošināti 440 cilvēki, tostarp 46 darbinieku radinieki, par kuru polisēm maksā darbinieki, 40 līdz 50 jaunās māmiņas un vēl aptuveni desmit cilvēki, kuri devušies mācīties uz ārzemēm.

Ministrija ir arī neizpratnē, kā rīkoties situācijā, ja tai jālauž līgums, bet daļa no cilvēkiem, apdrošinot savus radiniekus, maksājuši no saviem personīgajiem līdzekļiem, kas līguma laušanas gadījumā tiks zaudēti.

Citi ĀM darbinieki - pārsvarā tie, kas strādā vēstniecībās ārvalstīs, ir apdrošināti citās kompānijās. ĀM neplāno lauzt līgumus ar minētajām apdrošināšanas kompānijām, jo ārvalstīs strādājošiem diplomātu apdrošināšana esot īpaši svarīga.

ĀM ir «BTA» klients kopš 2006.gada.

LETA jau ziņoja, ka Ministru prezidents Dombrovskis 1.oktobrī nosūtīja rezolūciju visiem ministriem, Valsts kancelejas vadītājai un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītājam, kurā aizliegts slēgt jaunus veselības apdrošināšanas līgumus un uzdots pārtraukt uzsāktās iepirkuma procedūras.

Vienlaikus ar rezolūcijas starpniecību pieprasīts nekavējoši veikt nepieciešamās darbības, lai lauztu noslēgtos līgumus, vienojoties ar apdrošinātāju par līguma laušanu un ieguldīto valsts finanšu līdzekļu atgūšanu, vai arī vienoties ar valsts iestādes darbiniekiem, ka iegādātās veselības apdrošināšanas polises tiek apmaksātas no viņu personīgajiem līdzekļiem, veicot proporcionālu ikmēneša atvilkumu no mēnešalgas līdz polises derīguma termiņa beigām.

Veicot darbības, lai lauztu līgumus vai mainītu tajos ietvertos nosacījumus, Ministru prezidents lūdz ievērot līdzekļu efektīvas un racionālas izmantošanas principus, lai neradītu papildus zaudējumus valsts budžetam.

Rezolūcija nosaka, ka līdz 16.oktobrim valdības vadītājam jāiesniedz detalizētu informāciju par veiktajām darbībām veselības apdrošināšanas līgumu laušanā un kopējo summu, kas tiks atgriezta atpakaļ valsts budžetā.