Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pētījums: vairāk veikalu atver, nevis slēdz

Neraugoties uz vispārējo krīzes situāciju, pieprasījums pēc tirdzniecības telpām joprojām saglabājas, liecina specializētā komercnekustamo īpašumu starpniecības un konsultāciju uzņēmuma SIA «Lucrum Realty» pētījums. Trešajā ceturksnī turpinājās pirmajā un otrajā ceturksnī iesākusies tendence, ka tirdzniecības telpas vairāk tika atvērtas nekā slēgtas.

Gada trešajā ceturksnī tirdzniecības telpu rotācijas jomā iezīmējušās stabilizācijas tendences uz maģistrālajām ielām, jo ievērojami samazinājies slēgto telpu īpatsvars.

Trešajā ceturksnī turpinājās otrajā ceturksnī iesākusies tendence, ka uz maģistrālajām ielām, salīdzinot ar šķērsielām, slēgto tirdzniecības telpu īpatsvars ievērojami samazinājās. Tā esot viena no stabilizācijas pazīmēm, kas nozīmē, ka jaunajiem telpu meklētājiem būs grūtāk atrast vietas uz maģistrālajām ielām. Attiecīgi pastāvot reālam telpu deficītam uz maģistrālajām ielām, ar laiku, iespējams, pieaugs arī telpu nomas cenas.

Trešajā ceturksnī salīdzinoši daudz veikalu tika atvērti uz Tērbatas ielas. Proti, atvērts apmēram tikpat daudz jaunu veikalu, cik iepriekšējos gados apmēram viena gada laikā.

K. Barona ielā joprojām bija vērojama augsta nomnieku rotācija.

Salīdzinoši negaidīts slēgto telpu īpatsvars vērojams Lāčplēša ielā, kur iepriekšējos gados bija vērojama zema nomnieku rotācija.

Kā stabilākās ielas, no rotācijas viedokļa, joprojām ir — Tērbatas, Brīvības, Elizabetes un Dzirnavu iela, jo tur bija novērojams vismazākais slēgto telpu īpatsvars.

Pavisam tika atvērtas 32 tirdzniecības telpas, no kurām 75% nomnieki bija atvēruši savas pirmās telpas, bet 25% bija pārvietojušies no citām telpām centrā/centra tuvumā.

Jāatzīmē, ka daļai uzņēmumu pāriešana uz jaunām telpām uzskatāma kā «pēdējais solis pirms bankrota», jo jaunās vietas un telpu plānojums ir sliktāks par iepriekšējo.

No Rīgas centra aizgājuši nomnieki, kuri darbojās iepriekšējās telpās orientējoši 5–10 gadus. Piemēram, veikals «Trodeks» (K. Barona ielā 24/26), «Double Coffee» (K. Barona ielā 28a), «Broilers & Bekons» (Brīvības ielā 52), «Red Fred» (Dzirnavu ielā 62), «Swedbank» (Blaumaņa ielā 34).

No augšminētajiem uzņēmumiem tikai viens ir strādājis aptuveni 10 gadus («Swedbank»), pārējie strādājuši apmēram piecus līdz septiņus gadus. Tas nozīmē, ka «vecie» nomnieki, kuri nomā telpas septiņus un vairāk gadus, spējuši vienoties ar telpu iznomātājiem par nomas maksas samazināšanu, jo iznomātāji ļoti labi saprot, ka atrast stabilus ilgtermiņa nomniekus tagad ir tikpat kā neiespējami.