Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dzimumu vienlīdzības ziņā līdere ir Īslande; Latvija 14.vietā

Īslande ieņēmusi pirmo vietu dzimumu vienlīdzības ziņā, savukārt Latvija ierindojusies 14.vietā, liecina Pasaules Ekonomikas foruma (WEF) ikgadējais ziņojums par dzimumu vienlīdzību pasaulē.

Saraksta pirmās vietas tradicionāli ieņem Ziemeļvalstis - otrajā vietā atrodas Somija, trešajā Norvēģija, bet ceturtajā Zviedrija. Piecinieku noslēdz Jaunzēlande.

Latvija ierindojusies 14.vietā, noslīdot par četrām vietām. Vērtējot pēc atsevišķām jomām, Latvija ir starp valstīm ar visaugstāko novērtējumu sieviešu izglītības iespēju, veselības un mūža ilguma ziņā. Savukārt pēc sieviešu līdzdalības ekonomikā Latvija ierindojas 14.vietā, bet pēc līdzdalības politikā - 31.vietā.

Savukārt Lietuva un Igaunija nav atrodamas pat pirmajā divdesmitniekā. Lietuva šogad nokritusies par septiņām pozīcijām līdz 30.vietai, kas saistīts ar sieviešu izglītības iespēju un līdzdalības politikā mazināšanos.

No Baltijas valstīm dzimumu vienlīdzības ziņā viszemākajā pozīcijā ir Igaunija, kas palikusi 37.vietā.

WEF pētījumā mērīta «plaisa starp dzimumiem» četrās būtiskās dzimumu nevienlīdzības jomās - ekonomiskā līdzdalība un iespējas, izglītības iespējas, politiskā līdzdalība, kā arī veselība un mūža ilgums.

Šā gada indeksā būtisku izaugsmi piedzīvojusi Dienvidāfrikas Republika (DĀR), kas ieņem 6.vietu, salīdzinot ar pagājušā gada 22.vietu. Īpaša situācijas uzlabošanās DĀR vērojama darba tirgū, kur ievērojami palielinās sieviešu nodarbinātība.

Vislielākā izaugsme notikusi Paragvajā, kas pakāpusies par 36 pozīcijām līdz 66.vietai. Sieviešu vienlīdzība uzlabojusies arī vairākās citās Latīņamerikas valstīs, tostarp Ekvadorā, Nikaragvā, Kostarikā, Peru, Salvadorā, Čīlē un Dominikānas Republikā.

ASV nokritušās par trim pozīcijām uz 31.vietu, kas saistīts ar sieviešu līdzdalības mazināšanos ekonomikā.

No Eiropas valstīm vissliktākā situācija sieviešu līdztiesības jomā ir Itālijā, kas ieņem 72.vietu, turklāt šogad noslīdot par trim pozīcijām.

Saraksta noslēgumā esošajās valstīs - Indijā, Bahreinā, Etiopijā, Marokā, Ēģiptē un Saūda Arābijā - pēdējā gada laikā vērojama neliela situācijas uzlabošanās, kas galvenokārt saistīta ar sieviešu aktīvāku līdzdalību ekonomikā.

Vissliktākā situācija sieviešu vienlīdzības jomā ir Irānā, Turcijā, Pakistānā un Jemenā.