Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šveice gatavojas stingrāk regulēt asistētās pašnāvības

Šveice apsver iespēju grozīt likumu par palīdzības sniegšanu, izdarot pašnāvību, lai nodrošinātu, ka tas tiek izmantots tikai kā pēdējais līdzeklis neārstējamu slimību gadījumos, un ierobežotu tā saukto nāves tūrismu, trešdien paziņoja valdība.

«Mēs kā valsts neesam ieinteresēti būt pievilcīgi nāves tūrismam,» preses konferences laikā Bernē paziņoja tieslietu ministre Evelīne Vidmere-Šlumpfa.

Pieaugošais ārvalstnieku skaits, kas vēlas Šveicē pielikt punktu savai dzīvei, un pagājušajā gadā veiktais pētījums, kurš liecina, ka valstī arvien lielāks skaits cilvēku, kas nesirgst ar neārstējamām slimībām, pieprasa atbalsta sniegšanu pašnāvībai, izraisījis asas šveiciešu diskusijas.

Kabinets, kas šajā emocionālajā jautājumā arī ir sašķelts, apspriešanai, kas ilgs līdz 1.martam, nodevis divus likumprojektus. Viens no tiem paredz stingrākus tā saukto asistēto pašnāvību noteikumus, bet otrs - pilnīgu aizliegumu.

Tieslietu ministrija norāda, ka valdība pamatos nevēlas mainīt liberālo sistēmu, taču organizācijas, kas nodrošina asistētās pašnāvības, arvien aktīvāk iztaustot likuma robežas, un tāpēc radusies steidzama nepieciešamība pēc jaunām vadlīnijām.

Jautājums īpašu aktualitāti ieguva jūlijā, kad Šveices organizācijas «Dignitas» klīnikā dzīvi beidza britu diriģents Edvards Daunss un viņa sieva.

Saskaņā ar Lielbritānijas likumiem palīdzības sniegšana pašnāvības izdarīšanai ir kriminālnoziegums, par kuru draud 14 gadus ilgs cietumsods. Tomēr kopš 1992.gada ar «Dignitas» palīdzību dzīvi beiguši aptuveni 100 Lielbritānijas pilsoņi, bet pret viņu ģimenes locekļiem tiesiskā vajāšana nav uzsākta.

«Pašnāvībai jābūt pēdējam līdzeklim. Valdība uzskata, ka cilvēka dzīvības aizstāvībai jābūt pirmajā vietā,» uzsvērts Tieslietu ministrijas paziņojumā.

Ministrija uzskata, ka asistētās pašnāvības pieļaujamas tikai neārstējamas slimības gadījumos un ka nav pieļaujams tās attiecināt uz hroniski vai garīgi slimiem cilvēkiem.

Vienlaikus valdība vēlas veicināt paliatīvo aprūpi un novērst pašnāvības.

Jauno noteikumu mērķis ir arī «novērst, ka organizētas asistētās pašnāvības kļūtu par peļņas rosinātu biznesu», uzsver ministrija.

Asistētā pašnāvība Šveicē ar likumu atļauta jau kopš pagājušā gadsimta četrdesmitajiem gadiem, ja to veikusi persona, kas nav ārsts un kurai nav savtīgu interešu konkrētās personas nāvē.

Eitanāzija vai «nonāvēšana aiz žēlastības» ir likumīga tikai Nīderlandē, Luksemburgā, Beļģijā un ASV Oregonas štatā.

Jūlijā organizācija «Exit», kas aizstāv cilvēku tiesības mirt, saskaņoja asistēto pašnāvību noteikumus ar Cīrihes prokuratūru, kas varētu kļūt par pamatu nacionālā mēroga likumam.

«Dignitas», kas pamatā sniedz palīdzību Vācijas, Francijas un Lielbritānijas pilsoņiem, šos noteikumus noraidījusi kā pārāk ierobežojošus.