Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

AFP: Austrumu «Dzelzs lēdija» metusi izaicinājumu Blēram

Austrumu «Dzelzs lēdija», bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, metusi izaicinājumu Tonijam Blēram cīņā par Eiropas Savienības (ES) prezidenta amatu, raksta Francijas ziņu aģentūra AFP.

Kā jau ziņots, bijusī Valsts prezidente Vīķe-Freiberga ir piekritusi kandidēt ES prezidenta amatam, aģentūrai LETA trešdien apliecināja premjera Valda Dombrovska (JL) padomniece ES jautājumos Elīna Melngaile. Dombrovskim trešdien bija saruna ar Vīķi-Freibergu, kurā valdības vadītājs apsolījis pilnu atbalstu eksprezidentes virzīšanai šim augstajam amatam.

Tiek uzsvērts, ka Vīķei-Freibergai ir visas nepieciešamās zināšanas, pieredze un valodu prasmes šim amatam. Viņa kā sieviete kandidāte būtu arī ļoti laba kompromisa kandidāte, jo līdz šim dalībvalstis nav spējušas vienoties par atbalstu vienam kandidātam.

Otra kandidāta parādīšanās 24 stundas pēc Luksemburgas premjerministra Žana-Kloda Junkera iesaistīšanās cīņā palielina spiedienu uz bijušo britu premjeru Blēru, lai viņš skaidri paustu savus nodomus, raksta AFP.

Tonijs Blērs, kas laika posmā no 1997. līdz 2007.gadam ieņēma Lielbritānijas premjerministra amatu, savu kandidatūru ES prezidenta amatam nav izvirzījis.

Pēdējie paziņojumi nākuši klajā ES Padomes samita Briselē priekšvakarā, vienlaikus pastiprinoties intensīvām publiskām un aizkulišu debatēm par ES diviem vadošajiem - prezidenta un ārlietu koordinatora - amatiem. Latvijas paziņojums arī seko dažas stundas pēc Lielbritānijas paustajiem iebildumiem Luksemburgas izteikumiem, ka Blēram vajadzētu liegt ES prezidenta amatu, jo Londona nav ieviesusi eiro.

Kā ziņo diplomāti, daļa valstu Blēru tomēr uzskata par pilnīgi nepieņemamu kandidātu.

Starp biežāk minētajiem kandidātiem ir arī Nīderlandes premjerministrs Jans Peters Balkenende, kā arī izskanējis Igaunijas prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa vārds, taču Tallina nekādu apstiprinājumu vai noliegumu nav paudusi.

Kā norāda analītiķi, bijušās Latvijas prezidentes lielākais mīnuss ir viņas cienījamais vecums, taču sieviete ES prezidenta amatā nāktu par labu ES tēlam dzimumu vienlīdzības jomā.

Prezidents no mazākas dalībvalsts arī varētu iegūt lielāku atbalstu no ES dalībvalstīm, nekā kandidāts no lielas valsts.

Kā vēsta Zviedrijas laikraksts «The Local», Lietuva jau iepriekš paudusi atbalstu Vairas Vīķes-Freibergas kandidatūrai.

Saskaņā ar Lisabonas līgumu pašreizējā ES prezidentūras sešu mēnešu rotācijas sistēma tiks aizstāta ar ES prezidentu, kuram būs piecu gadu pilnvaru termiņš.

Diplomāti no mazākām ES dalībvalstīm uzskata, ka ES prezidenta galvenajam pienākumam vajadzētu būt bloka 27 dalībvalstu dažādo interešu saskaņošana un samierināšana un šim darbam Vīķe-Freiberga vai Ilvess varētu ideāli kvalificēties.