Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Obama paraksta izmaiņas naida noziegumu novēršanas likumā

ASV prezidents Baraks Obama trešdien, parakstot vēsturiskos grozījumus naida noziegumu novēršanas likumā, paziņoja, ka ir sperts nozīmīgs solis cīņā pret diskrimināciju.

«Šodien mēs esam spēruši vēl vienu soli uz priekšu,» pavēstīja Obama, uzsverot, ka «šī ir kulminācija cīņai, kas ilgusi vairāk nekā desmit gadus».

Naida noziegumu novēršanas likums pirmo reizi vēsturē no neiecietības motivētas vardarbības aizsargās arī homoseksuālus cilvēkus.

Norma, kas iekļauta ASV Aizsardzības ministrijas budžetā, pasargā iedzīvotājus no naida noziegumiem, kuri balstīti uz cilvēka rasi, ādas krāsu, reliģiju, izcelsmi, dzimumu, seksuālo orientāciju, garīgo vai fizisko invaliditāti. Tā valsts, štatu un vietējām tiesībsargāšanas iestādēm nodrošinās nepieciešamos instrumentus šādu noziegumu novēršanai un izmeklēšanai.

Demokrāti jau iepriekš aicinājuši veikt izmaiņas likumā, taču tam iebilda republikāņi, jo konservatīvi noskaņotie politiķi uzskatīja, ka tas priesterus, kuri reliģisku motīvu vārdā vēršas pret homoseksuālismu, pakļautu netaisnīgai diskriminācijai.

Arī iepriekšējā Baltā nama saimnieka Džordža Buša administrācija iestājās pret likuma grozījumiem. To pieņemšana lielā mērā ir nesen mūžībā aizgājušā senatora Edvarda Kenedija nopelns.

Iepriekšējā norma aizliedza aizspriedumu motivētu vardarbību cilvēka rases, ādas krāsas, reliģijas vai nacionālās piederības dēļ. Nesen Kongresā atbalstītie grozījumi pasargā arī cilvēkus ar citādu seksuālo orientāciju un garīgo vai fizisko invaliditāti.

«Nevienam Amerikā nevajadzētu baidīties uz ielas sadoties rokās ar savu mīļoto cilvēku,» pieņemšanā Baltajā namā uzsvēra Obama.

«Pašā pamatā šī lieta nav par likumiem, bet gan par to, kas mēs esam kā tauta,» viņš sacīja.

Obama jauno grozījumu nozīmību pielīdzināja 1968.gadā bijušā prezidenta Lindona Džonsona parakstītajam Civilo tiesību aktam, kas veicināja rasu vienlīdzību. Obama citēja viņa priekšgājēja sacīto, ka ar šo «likumu brīvības zvans atskan nedaudz skaļāk».

Trešdien pieņemto vēsturisko likuma papildinājumu atzinīgi novērtējuši arī cilvēktiesību aktīvisti.

«Tagad likumdevēji un prezidents valstij un pasaulei ir stingri pateikuši: mūsu valstī naida motivēta vardarbība pret lesbietēm, gejiem, biseksuāļiem un transseksuāļiem vairs netiks pieļauta,» sacīts 29 aktīvistu apvienību kopējā paziņojumā.

Tomēr viņi arīdzan norāda, ka cīņa par diskriminācijas izskaušanu vēl nav galā. ASV armijā joprojām ir spēkā par «nejautā, nesaki» dēvētā politika, kas gejiem un lesbietēm armijā liedz atklāti atzīt savu seksuālo orientāciju. Atbilstoši patlaban spēkā esošajām nostādnēm arī dienesta priekšniecība nedrīkst sākt izmeklēšanu par to, vai kāds viņu padotais ir homoseksuāls, ja nav liecību par armijā neatļautu homoseksuāla rakstura uzvedību.

Aktīvisti tāpat arī uzsver, ka jāveic izmaiņas, viņuprāt, diskriminējošajā Laulību likumā, kas laulības definē kā vīrieša un sievietes savienību.

Obama jau solījis turpināt cīņu pret diskrimināciju.

Naida noziegumu novēršanas akts tiek dēvēts arī divu neiecietības motivētu uzbrukumu upuru - Metjū Šeparda un Džeimsa Bērda - vārdā. Šepards tika noslepkavots tāpēc, ka bija gejs, savukārt Bērds - tāpēc, ka bija melnādainais.