Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Turpinoties celtniecības apjomu kritumam, Latvijas būvnieki cenšas apgūt ārvalstu tirgus

Līdz ar ekonomisko lejupslīdi būvniecības apjomi Latvijā turpina kristies un pieprasījums samazinās, tādēļ būvuzņēmēji aktīvi strādā ārvalstu tirgu virzienā, biznesa informācijas portālam «Nozare.lv» atzīst būvniecības kompānijas «Latvijas Energoceltnieks» (LEC) valdes priekšsēdētājs Andris Asars-Asarovskis.

Pie ārvalstu tirgu apgūšanas strādā arī LEC, tomēr, kā norāda uzņēmuma vadītājs, pagaidām par konkrētu objektu būvniecību nevar runāt.

Vērtējot situāciju dažādos reģionos, viņš skaidro, ka ekonomikas stabilizācija un augšupejas iezīmes vērojamas Centrāleiropas valstīs. Būvniecības tirgus dinamiska attīstība un pieprasījuma pieaugums būvniecības sektorā notiek arī Āzijas valstīs un atsevišķās Austrumeiropas valstīs.

«Piemēram, Latvijas vēstniecības Baltkrievijā dati liecina, ka šīs valsts tirgū kopējais būvniecības apjomu pieaugums lēšams aptuveni 20% apmērā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Ņemot vērā šos indikatorus, nenoliedzami, Latvijas būvniekiem ir visas iespējas skatīties tālāk par lokālo tirgu,» norāda Asars-Asarovskis.

Viņš akcentē, ka darbam citās valstīs vajadzīgas lielas jaudas, līdz ar to būvniekiem jāmeklē un jāveido partnerība ar vietējiem uzņēmumiem. Tas atrisina ne tikai apjomu jautājumu, bet arī «dod muskuļus, uz kuriem atsperties». Tik pat svarīgs priekšnosacījums ir kompānijas līdzšinējā pieredze, kvalifikācija, piedāvātais pakalpojumu klāsts un konkurētspējīgas cenas.

Pēc LEC vadītāja domām, Baltijas valstu būvniecības uzņēmumu pluss ir uzkrātā pieredze darbā ar inženiertehnoloģijām. «Tā kā ikdienā strādājam pēc Eiropas standartiem, tā ir mūsu konkurētspējas priekšrocība salīdzinājumā ar Āzijas un Tuvo Austrumu valstu būvniecības kompānijām,» uzskata Asars-Asarovskis.

Viņš tomēr uzsver: lai gan darbs ārvalstīs daudziem var šķist kā glābšanas salmiņš, tas nav vienas dienas process, līdzās iniciatīvai jāsummējas vēl virknei faktoru. «Uzņēmumam jāspēj ne tikai atrast sadarbības partnerus un apliecināt savas kompetences un konkurētspēju, bet jārēķinās arī ar dažādiem procesiem praktiskā darba sākšanā. Ieejot jaunā tirgū, vienmēr jārēķinās ar katras valsts likumdošanas normām un normatīvajiem aktiem, kas būtiski var atšķirties no Latvijas prakses,» skaidro LEC vadītājs, piebilstot, ka darbs ārvalstīs nozīmē arī ļoti rūpīgu izmaksu plānošanu un kalkulāciju, jo būtiski palielinās uzturēšanās, komandējuma un citas izmaksas.

Jau ziņots, ka LEC apgrozījums 2008. gadā sasniedzis 46,74 miljonus latu, kas ir lielākais uzņēmuma vēsturē, liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas SIA «Lursoft» informācija.

LEC apgrozījums 2007. gadā bija 44 674 374 lati, salīdzinot ar 32 495 930 latiem 2006. gadā.

Būvkompānijas peļņa pērn sasniegusi 1,85 miljonus latu. LEC peļņa 2007. gadā bija 2,42 miljoni latu, bet 2006. gadā — 840 007 lati.

LEC Latvijas tirgū strādā 17 gadus, un līdz šim nopietnus būvniecības projektus uzņēmums realizējis vairāk nekā desmit pasaules valstīs, tostarp Vācijā, Slovākijā, Krievijā, Gruzijā, Ganā, Kotdivuārā, Horvātijā, Maltā.

Žurnāla «Kapitāls», «IBS Prudentia» un biržas 2009. gada pētījumā «101 vērtīgākais Latvijas uzņēmums» LEC ar uzņēmuma vērtību 16,39 miljoni latu ierindojas 89. vietā. Gadu iepriekš uzņēmums šajā topā atradās 82. vietā.